Thursday, Jun. 20, 2019

Yalova Atatürk Köşkü’nün yapımının 84’üncü yılı

Written By:

|

10 Ağustos 2013

|

Posted In:

Yalova Atatürk Köşkü’nün yapımının 84’üncü yılı

Başlığa bakıp Yalova Atatürk Köşkü‘nün  yapımının yıl dönümü mü olur diyen canlarımız olacaktır biliyorum. Ama onlar da biliyorlar ki bu köşkün hikayesi diğerlerinden çok farklı.

Yalovadaki  Atatürk Köşkü (Müze) yapılırken bir çınar ağacının dallarının  köşke zarar vermemesi için kesilmesi gerektiğinde Mustafa Kemal Atatürk’ün ağacın dallarının kesilmesi yerine Köşkün raylarla kaydırılmasını söyler ve çözüm yolunu bulur.

Bu işle ilgili olarak görev İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi’ne verilir. Sorumlu baş mühendis Ali Nuri (ALNAR) binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaş ta olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4 m kaydırılır. 11 Ağustos 1936 günü yapılan bu işlemi yanında bulunan kız kardeşi Makbule (ATADAN) Hanım, Afet (İNAN) Hanım, Yunus Nadi (ABALIOĞLU), Muhafız K. İsmail Hakkı (TEKÇE), Yaver B.N.B. Nasuhi Bey ve diğer ilgililerle baştan sona izler.

Atatürk 11 Haziran 1937’de şahsına ait bütün taşınamaz mallar gibi bu Köşkü de Türk Milletine bağışlar. Diğer tüm köşkler gibi ‘Yürüyen Köşk’de halen müze olarak korunmaktadır.

 

yalova-ataturk-kosku

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.