Monday, Apr. 16, 2018

Türköne: Hedefime ulaştım

Written By:

|

16 Ocak 2012

|

Posted In:

Türköne: Hedefime ulaştım

Atatürk’ün düşünce yapısı hiçbir zaman çağdışı,modernizmin,demokrasi ve özgürlüğün karşısında olmamıştır. Atatürk’ü her dönem bir kesim kendisine kalkan bir kesim ise düşman olarak görmektedir. Atatürkçülük; ne sözde Atatürkçülerin inandıkları gibi  ne de Atatürk düşmanlarının söyledikleri gibi bir düşünce biçimi değildir. Atatürk ve Türk’lüğü aşağılamanın moda haline geldiği bir dönemde Türköne gibi zevatların çıkması doğaldır. Doğal olmayan Atatürkçülerin devekuşu gibi kafalarını toprağa gömmeleri ve seslerini çıkarmamalarıdır. Türköne hedefime ulaştım derken ; dereyi görmeden paçalarını sıvamaktadır. Atatürk’ü karalamak,Atatürk’ü aşağılamak,Atatürk’ü Milletinin gözünde itibarsızlaştırmak beyhude bir çabadır. Mustafa Kemal, bu memleketi kolaylıkla  kurmadı ve Milletimiz yıkılmasına izin vermeyecektir. Er geç sizden bunun hesabını soracaktır.

 

“Gül tarafından Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu Yönetim Kurulu üyeliğine atandıktan bir süre sonra istifa eden Prof.Dr. Mümtaz’er Türköne, neden istifa ettiğine açıklık getirdi.

Atatürk ile Atatürkçülük arasında ayrım yapmak gerektiğini söyleyen Türköne, “Atatürkçülüğün mevcut haliyle Türkiye’yi geri bıraktıran, çağdışı, medeni dünyaya aykırı bir tür yobazlık olduğunu söylemek, öbür taraftan da Atatürk’e sahip çıkmak sanıyorum Türkiye’nin fikir gündemine girmesi gereken bir ayrımdı. Bunu yaptım. Düşüncemin hedefine ulaştığını düşünüyorum. Bu şekilde bu atama işlevini yerine getirmiş oldu diye düşündüm ve istifa ettim” dedi.

Mümtazer Türköne, Adana’da bu yıl 5’incisi gerçekleştirilen Çukurova Kitap Fuarı’na katıldı. Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Türköne, kendisinin bir entelektüel olduğunu belirterek, “Türkiye’de yanlış olan, düzeltilmesi gereken şeyler var. Bunlara yönelik eleştirilerim de var” diye konuştu.

Hamama giren terler

Kendine yönelik eleştiri ve tepkilerle ilgili olarak konuşan Türköne, “Türkiye’de tartışma adabına dair sıkıntılar var. Bunlar tabi bana da yansıyor. Ben bir aydın olarak eleştirmek zorundayım. Eleştirdiğim zaman birileri rahatsız oluyor. Rahatsız olunca da rahatsız ediyorlar. Ama hamama giren terler. Bu tür eleştirilere katlanamıyorsanız, siz de eleştirmeyeceksiniz. Ben de herhangi bir rahatsızlık duymuyorum” dedi.

Yeni Anayasa hazırlık sürecine ilişkin açıklamada da bulunan Türköne, “Türkiye’nin mutlaka yeni bir anayasa yapması lazım. Birçok gereksiz, lüzumsuz tartışmadan, sıkıntıdan kurtulmanın, rahata, huzura ermenin yolu bu. Türkiye anayasasını yaparsa, herkes nerede olduğunu bilecek, herkes haddini, hududunu bilecek. Herkes rahat edecek. Gelecek kuşaklar, bundan çok fayda sağlayacak. O yüzden mutlaka anayasanın yapılması lazım. Anayasayı yapacak Türkiye, başka çaresi yok”’ diyerek konuşmasını tamamladı.

16 Ocak 2012
kaynak: cumhuriyet haber portalı

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(1) Reader Comment

  1. askile
    19 Ocak 2012 at 07:13

    Bir yerlereden nemalanmak için Atatürk düşmanlığı yapmak iyi pirim yapıyor. Bu adam yediği ekmeğe resmen ihanetlik ediyor.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir