Saturday, Mar. 9, 2019

Türkiye Ekonomisini Atatürk’e Borçlu…

Written By:

|

10 Şubat 2012

|

Posted In:

Türkiye Ekonomisini Atatürk’e Borçlu…

FINANCIAL TIMES’taki yorumda ekonomideki dinamizmin temellerinin 1920’de atıldığı vurgulandı

‘Türkiye Atatürk’e borçlu’

© Financial Times gazetesinde yayımlanan yorumda, Arap Baharı sürecinde güç kazanan İslamcıların AKP’den farklı olmadıkları yönündeki açıklamalarının inandırıcı olmadığı belirtilerek, ‘’Türk ekonomisinin Müslüman dünyasındaki en dinamik ekonomilerden biri olmasının açıklaması, AKP’nin yaptığı işlerden daha çok, Atatürk reformlarıdır” denildi.

Dış Haberler Servisi – İngiltere’de yayımlanan Financial Times gazetesinde yer alan bir yorumda, Türk ekonomisinin dinamizmini AKP’ye değil, Atatürk reformlarına borçlu olduğu belirtildi.

Ayaan Hirsi Ali imzalı makalede, Arap Baharı sonrası baskıcı rejimlerden kurtulan ülkelerin, kendilerine rol model olarak AKP’yi almaları değerlendirildi. Yazıda, Batılı yorumcuların büyük bölümünün, Arap Baharı sonrası güç kazanan İslamcılar içinde sadece bazı küçük grupların “aşırı” ve “şiddete başvuran” kesimler olduğuna, genelde İslamcıların böyle olmadıklarına dair bir “aldatmacaya”inandıkları kaydedildi.

Makalede, günümüz İslamcılarını savaş sonrası Avrupa’nın Hıristiyan Demokratları ile karşılaştırmanın “abes” olduğu savunuldu ve“Ülkelerini Türkiye’deki İslamcılar gibi yönetecekleri şeklindeki sözlerine inanmak da işe yaramıyor. Avrupa’nın Hıristiyan Demokratları İncil’den ilham aldıklarını savunabilirler, ama doğrudan kutsal kitaptan alınan bir yasayı teklif etmeyi tahayyül dahi etmezler. Oysa, Kuzey Afrika ve Ortadoğu’nun İslamcıları onlarca yıldır yasaların Kuran’daki surelerden ve başka İslami kutsal yazılardan gelmesi gerektiğini savundular” diye yazdı.

Mısır, Fas ve Tunus’taki Müslüman Kardeşler hareketi liderlerinin ısrarla AKP’den farklı olmadıklarını savundukları belirtilen yazıda, daha sonra şöyle denildi: “Ancak Türkiye’nin şartları ile Kuzey Afrika ülkeleri arasında radikal farklılıklar var. Tükiye, 1920’li yıllardaKemal Atatürk yönetiminde aralıksız olarak Batılılaşma politikası uyguladı. Türk ekonomisinin Müslüman dünyasındaki en dinamik ekonomilerden biri olmasının açıklaması, AKP’nin yaptığı işlerden daha çok, Atatürk reformlarıdır.”

Cumhuriyet Gazetesi 10 02 2012

Share This Article

Related News

Düsman Çıkarsa Sahile oturt
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu
Atatürk İçin Yapılan Silah Londra’da Satılacak

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.