Saturday, Mar. 9, 2019

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?

Written By:

|

15 Aralık 2017

|

Posted In:

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
 
Ülkemizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1881’de Selânik’te doğduğunu hepimiz biliriz. Bunu biliriz de, Atatürk’ün hangi ilin nüfusuna kayıtlı olduğunu kaçımız bilir?
Mustafa Kemal Atatürk; 1881 yılında, o dönem Osmanlı Devleti hâkimiyeti altında bulunan Selânik şehrinde dünyaya geldi. Sonrasında; ömrü savaşlarda, milleti için meydanlarda, milleti için çalışmada geçti. Birçok şehri düşmandan kurtardı, birçok şehri ise Cumhurbaşkanı sıfatı ile gezdi. Her şehir onu bağrına bastı, her şehir en güzel ve merkezi caddelerine O’nun ismini verdi. Her şehir onu çok sevdi de, o hangi şehrin memleketi olmasına izin verdi? Hepimizin nüfusa kayıtlı olduğu bir şehir elbette var. Hiç düşündünüz mü? Atatürk hangi şehrin nüfusuna kayıtlı?
Başkent ilan ettiği Ankara mı, yoksa kurtuluşuna çocuklar gibi sevindiği İzmir mi? Düşman işgali altındayken terk edip, tek kurşun atmadan kurtardığı göz bebeği İstanbul mu? Yoksa her şeye başladığı Samsun mu? Ya da anavatana katılması için sağlığını dahi düşünmediği Hatay mı? Amasya, Erzurum, Sivas, Çanakkale, Kastamonu, Yalova, Konya, Trabzon, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş, Antalya, Adana… Her şehir ile ilgili kuvvetli anıları vardı O’nun. Peki, hangi şehre verdi bu kıymetli unvanı?
Bu kadar beyin fırtınası yeter. Lafı daha fazla uzatmayalım…
Atatürk; Gaziantep İli, Şahinbey İlçesi, Bey Mahallesi kütüğüne kayıtlıdır. Yani; nüfusa kayıtlı olduğu yer Gaziantep, Şahinbey’dir.
Gazi Mustafa Kemal; 26 Ocak 1933 günü, çıktığı yurt gezisi kapsamında Gaziantep’e gelmiştir. Ertesi gün ise, Ramazan Bayramı olması dolayısıyla valilikte bayramlaşma töreni yapılmıştır. Bu tören esnasında; Gaziantep Şehir Meclisi’nin aldığı karar neticesinde hazırlanan nüfus belgesi, Belediye Başkanı Hamdi Kutlar tarafından Mustafa Kemal Atatürk’e sunuldu. Atatürk, artık resmen Gaziantepliydi.

Share This Article

Related News

Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu
Sabiha Özar Atatürk’ü Anlattı

About Author

Eray Yıldız

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.