Monday, Apr. 16, 2018

Mustafa Kemal Atatürk: “Şerefimle ölmeye hazırım”

Written By:

|

14 Mart 2012

|

Posted In:

Mustafa Kemal Atatürk: “Şerefimle ölmeye hazırım”

Sahipsiz kalan bir vatanın batması haktır,

Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır.”

Aşağıda yer alan anı, vatan gerçeğini en iyi anlayan ve onun gereğini yapmaktan çekinmeyen insanların başında Atatürk’ün yer aldığını yansıtması açısından önemlidir.

Mustafa Kemal’in Samsun ve çevresindeki faaliyetlerinden korkan İstanbul Hükümeti, İçişleri Bakanı Ali Kemal’in bir genelgesi ile O’nu görevden alıyor. Bu sıralarda, Ali Galip adında birisi de, Erzurum Valiliği’ne atanmak maskesi altında Mustafa Kemal’i tutuklamakla görevlendiriliyor. Ve Sivas’ta bazı tertiplere başvuruyor. Bu komployu Amasya’da haber alan Mustafa Kemal, bir atlı birlik oluşturarak habersizce Tokat’a gidiyor. Kendileriyle sohbet etmek üzere şehrin ileri gelenlerini topluyor. Bu toplantıda bulunan avukat Ali Bey, gözlemini şöyle anlatıyor:

“Yirmi kişi kadar vardık. Atatürk, etrafında bazı kişilerle birlikte geldi. Köşede bir sandalye vardı. Selam verip oraya oturdular ve bize memleketin kurtuluş yolu hakkında hiçbir şekilde unutamayacağım şu açıklamada bulundular:

– Hiçbir koruma aracına sahip olmasak bile, dişimiz tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu korumayı kaçınılmaz görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini göstermektedir. Ben hayatımı, hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım.”

 

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xp4ni9_ataturk-ile-ilgili-anilar-videosu_shortfilms?start=64#from=embediframe[/dailymotion]

Share This Article

Related News

Osmanlı’yı Atatürk Yıktı Diyenlere Güzel Cevap
Atatürk Anıları Videosu
Cumhuriyetin 10 Yıl Dönümü Nutku 29 Ekim 1933

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(3) Readers Comments

 1. Aydınca
  14 Mart 2012 at 13:42

  Hiçbir koruma aracına sahip olmasak bile, dişimiz tırnağımızla, zayıf ve dermansız kolumuzla mücadele ederek şeref ve haysiyetimizi, namusumuzu korumayı kaçınılmaz görüyorum. Tarih, bize vatan uğrunda canını, malını esirgemeyen milletlerin asla ölmediklerini göstermektedir. Ben hayatımı, hiçbir zaman milletimizden üstün görmedim ve görmeyeceğim. Her an memleket için şerefimle ölmeye hazırım.” M.K.Atatürk Bugün ki namus şeref haysiyet onur fukarası, memleketi gizlice satan, teröristi baştacı yapıp, vatan savunması yapan askerini hapse tıkayan zihniyet Atatürk'ün bu sözünü iyi okusun. Okusun ki belki insanlığın gereklerinin ne olduğunu bir nevi olsun öğrenmiş olurlar...

 2. mine
  23 Mart 2012 at 22:18

  Sen çok yücesin Atam, sen en şerefli Türksün, en şerefli büyüksün. Seni görüp, seni bilip, seni öğrenip, seni anlayıp, seni hissedip, seni yaşayıp, seni görmeden sevip, seni duymadan dinleyip, seni herşeyden üstün görüp yaşayanlara helal olsun. Sana ve emeklerine inanmayanlar bu vatana ihanet eden en büyük hainlerdir. Bugün yaşanan acı olayların sebebi olanlar elbet birgün senin o büyük ŞEREFle kurduğun bu ülkede şereften yoksun olarak yaptıklarının bedelini ödeyeceklerdir. Bu koca ülke kolay kurulmadı, bu söylendiğinde, dile alındığında-çok acı ama- basit bir olaymış gibi algılanıyor ama biliyoruz ki bu vatan için binlerce can feda edilmiş. Başta Ulu Önder Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere bütün şehitlerimizin ruhu şad olsun.

 3. muhafız
  26 Mart 2012 at 20:07

  Bizler Yüce Atamızın kurduğu cumhuriyetin ilebet bekçileri, muhafızlarıyız ve budan onur duyuyoruz.Biz ATATÜRKÇÜ gençlerin şuan söz sahibi olmasının istenmediği bir dönemdeyiz. Atatürkü silmeye Atatürkçüleri sindirmeye çalışanlara karşı dimdik durcaz. bu vatan herşeyini Atasına borçludur. Sahipsiz kalan bir vatanın batması haktır, Sen sahip olursan bu vatan batmayacaktır Atamızın bu sözünü kulağımıza küpe etmeli ve bu vatanı soysuz sopsuz insanların eline bırakmamlıyız.Atatürkü yaşayıp onu hisseden tüm kişilerin de vatanını bu insanlara bırakmaz...

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir