Monday, Apr. 16, 2018

Mazlum-Der Atatürk için “Ölmüş Gitmiş Bir Komutan” dedi

Written By:

|

16 Ocak 2012

|

Posted In:

Mazlum-Der Atatürk için “Ölmüş Gitmiş Bir Komutan” dedi

Mazlum- Der Şanlıurfa Şube Başkanı Avukat Ömer Sinikan ve yanındaki 10 kişilik grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önüne geldi. Ellerinde; ‘Çocuğumun varlığı hiç kimsenin varlığına armağan olmasın. Andımız ve Milli Güvenlik dersi kaldırılsın’ yazılı pankart taşıyan grup, İl Milli Eğitim Müdürlüğü girişinde gazetecilere açıklama yaptı. Grup adına basın açıklamasını Mazlum- Der Şube Başkanı Ömer Sinikan okudu. Sinikan, her sabah okullarda okutulan andın öğrencilere yönelik dayatma olduğunu savunarak, “Türkiye Cumhuriyeti devletinde, ancak ilkel ve antidemokratik ülkelerde olabilecek haksızlık ve zulümlerden biri de her sabah rahat, hazır ol denip hizaya konulduktan sonra, askeri bir seremoni ile çocuklara zorla okutturulan andımızın dayatılmasıdır” dedi.

Mazlum der şube başkanı ve onun gibilere kemalistler.org’nin Cevabıdır…

Esir iken mümkün müdür ibadet?
Yatıp kalkıp Atatürk’e dua et.
Senin gibi dürzülerin yüzünden,
Dininden de soğuyacak bu millet.
İşgaldeki hali sakın unutma!
Atatürk’e dil uzatma sebepsiz.
Sen anandan yine çıkardın ama,
Baban kimdi bilemezdin

Neyzen Tevfik

“Ölmüş gitmiş bir komutan”

Sinikan, öğrencilere okutturulan andın, Atatürk’ü kast ederek ölmüş gitmiş bir komutana ithafen yaptırıldığını söyleyerek, şöyle devam etti:

“Ölmüş gitmiş bir komutana ithafen yaptırılan bu yemin; temel hak ve özgürlüklere, insan haklarına aykırıdır. Başta çocuk hakları sözleşmesi olmak üzere birçok sözleşmeye aykırıdır, ilahi ve doğal hukuka aykırıdır. Türkiye’nin çok kimlikli ve kültürlü yapısına da taban tabana zıt olan bu yemin metni; toplumun tek tipleştirici, toplumda farklılıkları yok sayıcı, ilkel Türkçü, milliyetçi zihniyetlerin dayattığı militarist bir zulüm ve işkencedir. Adına ‘Andımız’ denen ve çocukların eğitim hakkını ipotek altına alan bu ideolojik yeminin biran evvel kaldırılmasını ve ilköğretim okullarında okutulmamasını talep ediyoruz.”

Sivil polislerin de önlem aldığı açıklamanın sona ermesinin ardından Mazlum- Der üyeleri, İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünden ayrıldı.

kemalistler.org

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir