Monday, Apr. 16, 2018

Krizin reçetesi Atatürk’ün yolu

Written By:

|

23 Mart 2012

|

Posted In:

Krizin reçetesi Atatürk’ün yolu

 

 

Krizin reçetesi Atatürk’ün yolu

İktisatçılar Haftası’nda konuşan Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Aysan, ‘Sosyalizm battı, kapitalizm krizde. Üçüncü yola ihtiyaç var. Türkiye 1930’larda bunu yaptı’ dedi.

ZEYNEP ALTAY

İktisatçılar Haftası’nın “Değişen Dünyanın Değişmeyen Gerçeği: Ekonomik Kriz” temasıyla başlayan oturuma adı ithaf edilen Prof. Dr. Mustafa Aysan, önce sosyalist ardından kapitalist sistemin krize girdiğini hatırlatarak “Üçüncü yola ve bu yolun başarısına ihtiyaç var” dedi.

Finansbank Yönetim Kurulu Üyesi Aysan, Türkiye’nin 1930’larda Atatürk’ün ekonomi politikasıyla bunu uyguladığını söyledi. Aysan şöyle konuştu:

“Bugün bütün dünya ekonomi politikası bunalım yaşıyor. Çünkü 1989’da sosyalist ekonomi battı. 2008’de ise kapitalist ekonominin ipliği pazara çıktı. Sadece pazara dayalı ekonomi olmaz. Kapitalizm bunalım yaşıyor, iflas etti. Üçüncü yola ve bu yolun başarısına ihtiyaç var. 1930’larda Türkiye bunu uyguladı ve dünyaya ispat etti. Bu, Atatürk’ün ekonomi politikasıdır. Bu konuda bir de kitabım var. Bu model yeniden incelenmeli ve tanıtılmalı.”

 

23 03 2012 cumhuriyet

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir