Saturday, Mar. 9, 2019

Harçlıkları İle Aldıkları Atatürk Büstünü Müzeye Hediye Ettiler

Written By:

|

29 Ocak 2016

|

Posted In:

Harçlıkları İle Aldıkları Atatürk Büstünü Müzeye Hediye Ettiler

Yaşları 11 ve 5 olan 2 Türk çocuğu harçlıkları ile eski pazarında görüp satın aldıkları Atatürk büstünü Türk müzesine hediye ettiler.

Daha duygulandıranı ise hikâyenin devamında orta çıkıyor. Hollanda’nın  Utrecht şehrinde   Esma Çavuşoğlu adındaki Trabzonlu bir ailenin  11 yaşındaki kızları Sude Meriç ile  5 yaşındaki kızları  Ela Feraye

ikinci el eskici pazarında gördükleri  Atatürk büstünü harçlıklarıyla satın alarak annelerini ikna edip  100 km yol yaparak Rotterdamdaki   Bülent Buğra Türker 100 yıl  Barış müzesine hediye ettiler.

İlk gelen gurbetçi  bir ailenin ölmesi ve esyalarının ikinci el toplayanlara satılması ve Hollandaya yıllar once gelirken  getirmiş olduğu Atatürk büstününde bu eşyalar arasında olduğunu sonradan  farkeden  küçük Atatürkçüler cep harçlıkları ile İkinci  el pazarındaki  satıcıyı ikna ederek  aldıkları   Atatürk el yapımı büstünü
Facebooktan gördükleri Canakkale müzesine  hediye etmeye karar vererek müzenin son  günü  sürpriz yaparak getirip müzenin sahibi Bülent Türker amcalarına hediye ettiler.

Anne Esma Çavuşoğlu çocukların bu jesti beni çok mutlu etti, çocuklarıma küçükten beri Atatürk sevgisi vermiştim. Eskicide gördükleri Atatürk büstünü almışlar ve  Faceden takip ettikleri  Çanakkale müzesine hediye etmeye karar vermişler. Ben de anne olarak çok mutlu oldum. Gece gittik  Bülent bey bizi çok iyi ağırladı. Çocuklara kitaplarını imzaladı. Diplomalarını verdi ay yıldızlı kolyeler hediye etti. Çok mutlu oldum. Bu müze gerçekten muhteşem görülmeğe değer ve  burada her şey ücretsiz.

Müze sahibi Bülent Türker ise   ben bu düşüncelerine hayran kaldım. Atatürk’ün ender  gördüğüm  heykellerinden biri. İlk kez görüyorum.  Genç kardeşlerime teşekkür ediyorum. Böyle gençlerle gurur duyuyorum. Onlar bizim geleceğimiz.

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

Serap

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.