Saturday, Mar. 9, 2019

Bernieres: O Kitap Atatürk’süz Olmazdı

Written By:

|

30 Ocak 2016

|

Posted In:

Bernieres: O Kitap Atatürk’süz Olmazdı

Bursanın merkez Nilüfer İlçesi Belediyesinin düzenlediği söyleşide, Yüzbaşı Corelli’nin Mandolini kitabının yazarı İngiliz Yazar Louis de Bernieres, edebiyatseverlerle buluştu. Son kitabı ‘Kanatsız Kuşlar’da Mustafa Kemal Atatürke geniş yer veren ünlü yazar, “O kitap Atatürksüz olmazdı. Çünkü o dönemde yapılan bütün büyük işlerde Atatürk çıkıyor karşınıza” dedi.

İngiliz yazar, Nazım Hikmet Kültürevinde düzenlenen söyleşide okurlarıyla kitapları hakkında konuştu. Hakan Akdoğanın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşiye edebiyat tutkunlarının büyük gösterdi. Söyleşide ağırlıklı olarak yazarın, konusu Fethiye Kayaköyde geçen son kitabı ‘Kanatsız Kuşlar’ üzerinde konuşuldu.
KAYAKÖYDEN İLHAM ALDI
Ünlü yazar, 1inci Dünya Savaşı’nın son yılları ve Kurtuluş Savaşı yıllarında Fethiye’nin Eskibahçe isimli şirin bir köyünde yaşayan Philothei isimli Rum kızı ile İbrahim isimli Türk genci arasındaki aşk ekseninde geçen, Kurtuluş Savaşını ve Mustafa Kemal Atatürkün hayatını konu alan kitabı yazarken Kayaköyden ilham aldığını söyledi.
2 hafta kaldığı Kayaköyde, mübadele sırasında buradaki insanların eşyaları yerine yakınlarının mezarlıklardaki kemikleri alarak gittiklerini öğrenince çok etkilendiğini söyleyen yazar Bu bilgi beni çok etkiledi sadece bu bilgiyle bile kitabı yazabilirdim dedi.
Kitabı yazarken derinlemesine bir araştırma yaptığını anlatan Louis de Berniéres, 2 deftere aldığı notları da söyleşiye katılanlara gösterdi. Atatürkün Geliboluda kaldığı evin resmini çizdiği notlarını gösteren ünlü yazar, “Yazar olduğunuzda önemli şeylere değil de ilginç şeylere bakıyorsunuz” dedi.
‘EN BÜYÜK İŞLERDE HEP ATATÜRK ÇIKIYOR KARŞINIZA’
‘Kanatsız Kuşlar’ kitabında Mustafa Kemal Atatürke geniş yer veren ünlü yazar bu konuda, “O kitap Atatürk olmadan olmazdı çünkü o dönemde en büyük işlerde hep Atatürk çıkıyor karşınızda. Kitap Onun da yaşam hikayesi ile birlikte ilerlemeliydi” diye konuştu.
İngiliz yazar, Hakan Akdoğanın “Dışarıdan bir Avrupalı olarak Atatürkü nasıl görüyorsunuz?” sorusuna da şöyle yanıt verdi:
“Atatürk pırıl pırıl bir adam. Bir başarı fırsatı gördüğü zaman asla verilen emirlere itaat etmiyor. Emirlere karşı gelerek yapıyor ve sonunda çok başarılı oluyor . Atatürk askeri bir komutan olarak müthiş bir insan, politikacı olarak da çok iyi bir insan. Atatürk detaya çok fazla aldırış eden birisi değil. O, sadece büyük fikirleri düşünen biriydi ve her zaman ülkesi içinde hep daha iyilerini düşünürdü. Zaten bugünkü Türkiyeye bakarsanız bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Tarihe dönüp baktığınızda Atatürk, tüm liderlerden ayırabileceğiniz bir kişi.”
‘SOYKIRIM İDDİALARI TÜRKİYENİN SORUMLULUĞU DEĞİL’
Kitabında mübadeleye geniş yer veren Louis de Berniéres, söyleşide Ermeni soykırımı iddiaları ile ilgili düşüncelerini de şöyle anlattı:
“Bu Türkiye Cumhuriyetinin sorumluluğunda değil. Osmanlı döneminde yaşanan bir olay. Eğer sorumlu aranacaksa sorumlu Talat Paşa ve Enver Paşa. Bu soykırım kelimesi üzerinde de tartışılmalı. Mübadele sırasında karşılıklı yaşanan acı olaylardır. Ben Türkiye Cumhuriyetinin yerinde olsam Böyle bir olay yaşandı ama bunun sorumlusu Türkiye Cumhuriyeti değil derdim. O sırada Atatürk de zaten Çanakkalede cephedeydi, büyük fikirler peşindeydi.”
Söyleşinin sonunda Nilüfer Belediye Başkanı CHPli Mustafa Bozbey ünlü yazara, Nilüfere gelerek okurlarıyla buluştuğu için teşekkür etti. Louis de Berniéresa özel tasarım portresini de armağan eden Başkan Bozbey bir de istekte bulundu. Başkan Bozbey, İngiliz yazardan kitaplarında Musatfa Kemal Atatürke daha çok yer vermesini isteyerek şöyle konuştu:
“Çanakkale ve Mustafa Kemal Atatürk için biraz daha fazla birşeyler yazmanızı bekliyoruz çünkü O bir dünya lideri ve bizim önderimiz. Onun farklı yönlerini gösteren yazılar yazmanızı bekliyoruz. O iyi bir komutandı ama her şeyden önce iyi bir insandı.”
Louis de Berniéres söyleşinin ardından okurları için kitaplarını imzaladı.

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

Serap

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.