Saturday, Mar. 9, 2019

Az Zamanda Çok Ve Büyük İşler Yaptık Sözü-Konusu-Anlamı

Written By:

|

29 Ocak 2016

|

Posted In:

Az Zamanda Çok Ve Büyük İşler Yaptık Sözü-Konusu-Anlamı

YURTTAŞLARIM ! AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER YAPTIK” demişti Ulu Önderimiz.Sizce neleri ifade etmek istemiştir ?
Atatürk’ün başta olduğu bu kısa sürede, feodal bir düzenden, cumhuriyet sistemine geçilmiş, din yönetimi kaldırılıp, laik düzene geçilmiştir. Şapka, hukuk, giyim, alfabe gibi birçok alanda devrimler yapılmıştır. Kuvay-i Milliye ruhuyla, halk tek yürek olmayı öğrenmiş, bir amaç için beraberce, canını dişine takarak hareket edebilmiştir.
Bağımsızlık için, imkanı olmayan savaşlar kazanılmış, büyük Önder’in komutası sayesinde bugünkü sınırlar (Hatay hariç) oluşturulmuştur.
Kurulan İstiklal mahkemeleri ile birlikte vatana ihanet en büyük suç sayılmış ve bin civarında hain idam edilmiştir.
Bu gün biz gençlere , sağlam temelli bir cumhuriyet emanet edilmiştir.

Atatürk’tün 10. yıl nutkunda, oradan aslında bütün dünya ya seslenişinde büyük bir gurur ve mutluluk vardır. Bu durum benim gözümde, bir devrimin tamamlanması mutluluğudur. Kazma kürekle, tırpanla başlayıp yedi düvele kafa tutan Türk milleti, imkansızı başarmıştır. Her şey az zamanda olmuştur, bazen şans, bazen ileri görüşlülüğü yardım etmiştir Atamıza.. Ama sonunda, gerektiği zaman 250.000 kişiyi şehit vererek bu işi başardık?!. Bir Türk dünya ya bedel sözünün altı da böyle doldurulmuştur. Vatan ve hürriyet için gözler açık bile bile ölüme gitmek,birde savaştan sonra yaptıklarımız, hani yoktan bir şey var olmaz derler ya ama bu söz bence 1920’lere göre değil. Ekonomisi çökmüş bir millet, I. Cihan harbinden çıkmış, fabrikalar kurmuş, toprağını ekmiş, batıdan sömürü değil çağdaşlığı, alfabeyi, şapkayı, ilimi getirmiş ve en ulu ve büyük yanı, yukarıdaki sözün de özeti, daha on yıl bile geçmeden bizlere dayattıkları Serv’i Lozan’la yüzlerine çarpmıştır. Daha sonra Hatay ve boğazlarda çözerek, onlara tarihin her zaman Mazlumun yanında olduğunu göstermiştir.Dün, dünyanın en büyük işlerini yaptık bugün yine yapacağız.

Atatürk 29 Ekim 1933 yılında yani Cumhuriyetin ilanının 10. yılı kutlamalarında söylemiştir. Yurdumuz çok uzun yıllar süren; gece gündüz, kadın erkek demeden savaşmıştır. Bu ülke karşısına çıkan engellerin hiçbirinden yılmayıp başarıyı kucaklamıştır. En büyük şansımızda Ulu Önder Atatürk’ün savaşta gösterdiği başarılarla, cesaretiyle, kararlılığı ile ülkemiz yeniden kurulmuştur. Az zamanda çok büyük işler yaptık sözü de bu olayların sonucunda söylenmiştir. Çünkü Cumhuriyetin ilanı ile birlikte , birçok şey değişti ve şuan ki çağdaşlığın temelleri atıldı. Cumhuriyetin ilk 10. yılında ülkede çok değişmeler yaşanmıştır. Alfabe’nin değişmesi ,kılık kıyafetlerin ,takvimin, hukukun değişmesi, laikliğin benimsenmesi on yılda çok büyük bir değişmedir. Çünkü Türk toplumu yıllar boyunca Osmanlı İmparatorluğu tarafından yönetilmiştir. İnsanların yüzyıllar boyu oluşturduğu bir anlayışı 10 yılda değiştirmek tabiî ki çok büyük bir olaydır. Keşke yine ve hala bu sözleri milenyum çağında söyleyebilsek = YURTTAŞLARIM ! AZ ZAMANDA ÇOK VE BÜYÜK İŞLER YAPTIK!”

Share This Article

Related News

Atatürkün spor ve sporcuyla ilgili sözleri
Atatürk sözleri
Atatürk’ün 23 Nisan İle İlgili Söylediği Sözler

About Author

Serap

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.