Saturday, Mar. 9, 2019

Atatürk’ün Tarih Öğretmenleriyle Bir Sohbeti

Written By:

|

10 Şubat 2012

|

Posted In:

 

Atatürk’ün Tarih Öğretmenleriyle Bir Sohbeti

Öğretmenimiz Mim Kâzım (Kızıltuğ) anlatıyor:

“Kış aylarının kasvetli günlerinden biriydi. Okulda yatılı öğrenciydik. Dersimiz Tarih’ti. Kıymetli öğretmenimiz Cemal Bey:

—Çocuklar, size başımdan geçen, hayatımda asla unutamayacağım bir hatırayı anlatacağım… Dedi ve sözüne şöyle devam etti:

—1930 yılında gene böyle bir yatılı okulun Tarih muallimi idim. Dersimiz, Yeni Çağlar idi. Ben hararetli bir şekilde konuyu anlatıyor, misaller göstererek öğrencileri bilgilendiriyordum. Birden kapı açıldı, içeriye okul müdürü ile Büyük Gazi girdi. Heyecanlanmış ve şaşırmıştım. Dersi keserek yanına gittim. “Hoş geldiniz Paşam.” dedim. Bana ve öğrencilere tebessümle iltifat ederek:

—Hocam dersinize devam ediniz. Dedi.

Dersten sonra Müdürlük odasında toplanmıştık. Gazi, Tarih öğretmenlerine hitaben dedi ki:

—Sizler, üzerinize büyük bir mesuliyet almış bulunuyorsunuz. Genç dimağlar, ancak sizlerden ilham alacak ve kurtulan vatanı mamur kılacaklardır. Bir talebe, Cebirden bir formül unutabilir, kimyadan belki bir madeni hatırlayamaz. Fakat Efendiler; bir talebe, tarihini asla unutmamalıdır ve ona tarihi unutturulmamalıdır. O talebe, şanlı tarihinin bir sahifesini unuttuğu gün, memleket uçuruma yuvarlanıyor demektir. İşte kıymetli Tarih muallimi efendilerden isteğim şudur ki, verdikleri derslerin mesuliyetini idrak etsinler ve ona göre ellerine teslim edilen genç dimağlara hakikatleri işlesinler. Bu yapıldığı gün, Tarih muallimleri, memlekete en az kanını tarihi için dökmüş kahramanlar kadar hizmet etmiş olurlar. Aksi halde kabahat tarihini bilmeyen gençte değil, muallimdedir. Bunu asla affetmem.”(1)

(1) Atatürk’e Ait Hatıralar: Cumhuriyet Gazetesi Yayını, İstanbul: Cumhuriyet Matbaası, 1949, s.149-150

Share This Article

Related News

Lakap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı
Atatürk’ün insana verdiği değer ile ilgili anılar
Atatürk’ün kitap okumaya verdiği önem ile ilgili anı

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(3) Readers Comments

 1. Emre
  11 Şubat 2012 at 13:45

  Bizlere Atatürk'ün bu anıları hakkında bilgiler verdiğin için teşekkürler.

 2. Aydınca
  11 Şubat 2012 at 22:08

  Şanlı tarihimizin iktidar tarafından unutturulmaya ve değiştirilmeye çalışıldığı bugün öğretmenlerimize Atatürk'ün bu yol gösterici aydınlatıcı nasihatleri o kadar güzel yol göstermektedir ki Allah bütün Atatürkçü öğretmenlerimizin yardımcısı olsun... Tarihimizden başka şu anda başımızı dik tutacak milli değerlerimiz kalmadı. Zamane iktidarı ve yandaşları sanki başka bir milletten başka bir ırktan üremiş gibi kendi tarihine o kadar çok saldırıda bulunuyor ki ancak vatan hainleri bu şekil kendi vatan ve milletine zarar vermeye çalışabilir... Ancak eminim ki Cumhuriyetçi genç öğretmenlerimiz bütün bu zoruklara karşı filizlendirip geleceğe hazırladıkları çocuklarımıza tarihimizi en gerçekçi şekliyle anlatıp unutmamalarını sağlayacaklardır...

 3. Süleyman
  17 Şubat 2012 at 16:19

  Ey büyük Ata'm. Biz gençler, senin vatanı emanet ettiğin gençler elimiz kolumuz bağlı gibi bu ülkenin gidişatı için hiç bir şey yapamıyoruz. Sadece sözde ''Ben Atatürkçüyüm'' demekten başka bir şey yapamaz olduk. Ama söz veriyorum ki senin bizlere olan emanetine sahip çıkmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Eminim ki diğer genç arkadaşlarım da sırtında bu sorumluluğu hissediyordur. Canım senin yoluna kurban olsun Atam.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.