Monday, Apr. 16, 2018

Atatürk’ün Son Cumhuriyet Bayramı – Orduya Son Mesajı

Written By:

|

10 Nisan 2015

|

Posted In:

Atatürk’ün Son Cumhuriyet Bayramı – Orduya Son Mesajı

1938 senesine kadar kutlanan tüm Cumhuriyet Bayramlarına eksiksiz olarak ve büyük bir heyecanla hazırlanarak katılan Mustafa Kemal Atatürk, yaşadığı amansız hastalık nedeniyle 1938 yılının 29 Ekim’inde kutlanan son Cumhuriyet bayramı törenlerine katılamamış ve Cumhuriyet’in 15. Yıl dönümüne İstanbul Dolmabahçe Sarayındaki hasta yatağında girmek zorunda kalmıştır. O esnada başta Kılıç Ali olmak üzere yakınında bulunalar kendisi için süzülmüş, takatsiz bir vaziyette olduğu halde gözlerindeki zekâ pırıltılarını hiçbir zaman kaybetmediğini ifade ederler. Hatta hasta yatağında yatarken bir ara boğazdan geçen bir vapur sarayın rıhtımına kadar yaklaşmıştır.

Vapurda bulunan üniversiteli gençler Atasının Cumhuriyet bayramını tebrik etmek üzere saray önüne kadar gelmişlerdir. Bu vapurdan gelen yoğun alkış sesleri üzerine yakınındakilerden kendisine yardımcı olarak istirahat ettiği hasta odasının penceresine götürmelerini rica eder. Atatürk pencerede görününce vapur içinde bulunanları eliyle selamlamış hasta ve bitkin haline rağmen onun bu davranışı üniversite öğrencileri tarafından fark edilmiş olacak ki Vapurda bir alkış tufanı kopmuş. Yaşa sesleri göklere yükselmiş ve sonrasında vapur da hareket etmiştir. Daha sonrasında “Dağ başını duman almış” diye başlayan gençlik marşının ilk nağmelerini işiten Atatürk, halsiz ve takatsiz olmasına rağmen Fütursuz ve teessürsüz bir sesle gençlere işiteceklermiş gibi: “Bu bayramlar ve yarınlar sizindir, güle güle…” demiştir.

Atatürk, 1938 yılındaki Cumhuriyet Bayramı törenlerine katılamamasına rağmen Türk ordusuna hitaben bir mesaj yayınlamış ve mesajında Türk ordusunun cumhuriyetin korunması adına üzerine düşen vazifeyi eksiksiz yerine getireceğinden emin olduğunu dile getirmiştir. Böylelikle son bir kez daha Türk milletinin hislerine tercüman olmuştur. Onun “Türkiye Cumhuriyeti Ordularına” diye yazdığı bu son mesajı Ankara Hipodromunda yapılan resmigeçitten evvel dönemin Başbakanı Celâl Bayar tarafından okunmuştur.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com

Share This Article

Related News

ATATÜRK’ÜN SÖZLERİ
Atatürkün spor ve sporcuyla ilgili sözleri
Atatürk sözleri

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir