Monday, Apr. 16, 2018

Atatürk’ün Savarona ve Deniz Tutkusu ile İlgili Anısı

Written By:

|

14 Nisan 2015

|

Posted In:

Atatürk’ün Savarona ve Deniz Tutkusu ile İlgili Anısı

Atatürk’ün İstanbul’daki mutluluklarından en önemlisi Florya’yı keşfetmesi oldu. Birkaç kez gidip gelmeden sonra buradaki plajı canlandırmaya karar vermişti. Deniz köşkü, alaturka deniz hamamı gibi bir şeydi. Atatürk denize o kadar ihtiraslı bir şekilde bağlanmıştı ki yıllarca yaz aylarını adeta su içinde geçirdi. Yüzme ve kürek idmanları yapar ve burada da halktan ayrılmazdı. İlk projeye göre, Atatürk Köşkü kumsalın sonundaki bir tepecik üstüne yapılacaktı, aşağıda da bir banyo yeri hazırlanacaktı. Kalabalıktan uzaklaşmayı istemedi. Yine ilk projeye göre demir yolu geri alınacaktı: Canım, dedi: “Ankara’da dağ başında yaşıyorum, İstanbul’da saraya hapsoluyorum; bırakın burada gelenleri gidenleri göreyim, hiç olmazsa, tren gürültüsünü duyayım.”

Savarona’nın Alınmasına Nasıl Karar Verildi

Büyükçe tekne olarak emrinde Ertuğrul Yatı vardı. Marmara için yapılmış bu yatla bir defa karadeniz’e çıkmıştı. Sert havada yat, az daha batıyordu. Memleket kıyılarını dolaşmak üzere İstanbul’dan uzaklaşınca Denizyolları’nın bir yolcu gemisini seferden alıkoymak gerekiyordu. İşte Atatürk’e yeni bir yat alınması bu gereksinimden doğmuştu.

Amerikalı bir milyoner kadının yaptırmış olduğu Savarona, ileri sürülen bir düşünceye göre, Amerika’ya sokulmadığı için ucuza alınmıştı. Atatürk yatın planlarını görmüş ve yatı çok beğenmişti. Ne yazık ki yat geldiği zaman Atatürk’ün hastalığı ilerlemişti. Pek sevdiği bu yatta zamanının çoğunu yatakta geçirişti. Bir gün şöyle dedi: “Bir çocuğun oyuncağını beklediği gibi bu yatı beklemiştim. Mezarım mı olacak bu yat benim?” Atatürk’ü ölüm yatağına Savarona’daki kamarasından bir koltuğun içinde ancak götürebildiler. Yat Dolmabahçe Sarayı önünde boynunu bükerek Atatürk’ü boşuna beklemişti.

Share This Article

Related News

Lakap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı
Atatürk’ün insana verdiği değer ile ilgili anılar
Atatürk’ün kitap okumaya verdiği önem ile ilgili anı

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir