Saturday, Mar. 9, 2019

Atatürk'ün gerçek sesi

Written By:

|

07 Aralık 2011

|

Posted In:

Atatürk'ün gerçek sesi

Kültür ve Turizm bakanlığı geçtiğimiz aylarda bir arşiv çalışması yapmış ve Atatürk’ün orjinal ses kayıtlarına ulaşmıştı. Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi o kayıtlar üzerindeki restorasyon çalışmasını tamamladı. Ve ortaya Atatürk’ün gerçek sesi çıktı.

Basına gösterimi yapılan ilk görüntüde Atatürk’ün 1936’daki Meclis konuşması restorasyon yapılmadan önce ve sonra gösteriliyor.

İkinci görüntü ise, 1915’te Harbiye Nazırının Kıta Teftişi ve Barum manzarasından oluşuyor. Ancak o dönemde ses olmadığı için ikinci filmde de ses yok. Görüntülerde küçük çocukların çay toplaması da görülüyor.

Filmler arasından Alman İmparatorunun Dersaadet’e gelişi de var. 1917 tarihli görüntüler de sessiz. Bu görüntülerde ise, Alman İmparatoru ile Sultan 5. Mehmed Reşat da görülüyor. 1918 tarihli diğer bir görüntüde ise, Sultan Abdülhamid’in cenaze töreni görüntüleri yer alıyor, Son Padişah Vahdettin görülüyor.

1923 tarihli görüntüde ise, Lozan Barış Heyetinin karşılanması yer alıyor. Görüntülerde Atatürk, İsmet İnönü ve Atatürk eşi Latife Hanım yeralıyor. Bir diğer görüntü ise, 1930 yılına ait Atatürk’ün Orman Çiftliğinde Amerikan Büyükelçisi Joseph Grew’u ağırlamasından oluşuyor.

1934 yılındaki görüntüde ise, Atatürk İran Şahı Rıza Pehlevi ile karşılıklı konuşuyor.

Sesli olan görüntüde Atatürk’ün gerçek sesi de net bir şekilde duyulabiliyor. Atatürk’ün deniz kenarında İsmet İnönü ile birlikte gemileri izlediği görüntünün yanı sıra, 1936 tarihli filmde ise, Atatürk’ün İngiltere Kralı 8. Edward’ın Türkiye ziyareti de yer alıyor. Filmde ayrıca, Atatürk’ün 1937’de Doğu illerini ziyareti de görülüyor.

Gözlerini hayata kapamadan bir yıl önceki görüntülerinde Atatürk’ün zayıflamış olduğu da dikkatlerden kaçmıyor.

[dailymotion]http://www.dailymotion.com/video/xfeuwq_yyte-ataturk-un-gercek-sesi_news[/dailymotion]

Share This Article

Related News

Atatürk’ün Millet Sevgisi ile İlgili Sözleri
ATATÜRK'ÜN SÖZLERİ
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzanın Az Bilinen Hikayesi

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(1) Reader Comment

  1. Burhan
    11 Şubat 2012 at 09:12

    ATAMIZIN kendisi gibi muhtşem bir sesi var bunu bizimle paylaştığınız için teşekkürler..

Leave A Reply