Saturday, Mar. 9, 2019

Atatürk silüeti Ardahan Damal Dağları’nda

Written By:

|

23 Haziran 2013

|

Posted In:

Atatürk silüeti Ardahan Damal Dağları’nda

Atatürk silüeti Ardahan Damal Dağları’nda

Ardıhan’ın Damal İlçesi’ndeki Karadağ sırtlarında ‘doğal mucize’ olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün silueti, yine görüldü.

 

Ardıhan’ın Damal İlçesi’ndeki Karadağ sırtlarında her yıl 15 Haziran’dan itibaren görülmeye başlanan Atatürk silueti, bu sene havaların yağışlı olması nedeniyle bir hafta gecikmeli görüldü.

15 Temmuz’a kadar görülebilen ‘doğal mucize’ye tanıklık etmek isteyenler, geçen yıllarda olduğu gibi aşkam saatlerinde Ata Mahallesi’nden tarihi anı kayıt altına alıyor.

Damal’daki Atatürk silueti ilk olarak 1954’te Yukarı Gündeş Köyü’nde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından fark edildi. Siluetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı’na gönderildi.

Bu nedenle Damal İlçesi’nde 1995’ten beri her yıl Temmuz ayı içinde ‘Atatürk’ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri’ düzenleniyor. Damal Belediye Başkanı CHP’li Gülcemal Fidan, 17’incisi düzenlenecek şenliklerin bu yıl 14 Temmuz’da başlayacağını bildirdi.

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.