Monday, Apr. 16, 2018

Atatürk / Paris ve Tokyo Camileri

Written By:

|

12 Aralık 2011

|

Posted In:

Atatürk / Paris ve Tokyo Camileri

İçinde bulunduğumuz Ramazan ayı nedeniyle her yerde vıcık vıcık “din istismarı” ve “Osmanlı seviciliği” yapılan bu günlerde, ben Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün çok az bilinen bir özelliğini sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu ülkede sürekli birileri İsmet İnönü’nün cami kapattırdığını söylerken (ki bu kocaman bir yalandır.) nedense hiç kimse Atatürk’ün cami yaptırdığını söylemez[1].

Oysa ki, Dünya yuvarlağının batısında ve doğusunda ilk okunan ezanlar, Atatürk sayesinde okunmuştur.

“Nasıl yani?” dediğinizi duyar gibiyim!

Şöyle ki:

Fransa’daki Paris Camii (la Mosquée de Paris) Atatürk’ün yardımlarıyla tamamlanmış; Japonya’daki Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque) ise bizzat Atatürk tarafından yaptırılmıştır.[2]

Paris Camii (la Mosquée de Paris)Mustafa Kemal Atatürk, 1919- 1938 arasında her yıl Paris Camii´nin yapımı için «bizim de çorbada tuzumuz bulunsun» diyerek, onar bin frank para göndermiştir. Atatürk´ün ölümünden sonra bu yardım kesilmiştir.[3]

Paris Camii ve Enstitüsü rektörü Abbas Bencheikh El Hocine,“Mustafa Kemal Atatürk´den Paris Camii´nde ışıklar ve izler bulunduğunu“ ifade ederek bu gerçeği doğrulamıştır.[4]

Caminin şeref defterine göre de II. Abdülhamit’le ve M. Kemal Atatürk’ün Paris Camisi’nin inşasına maddî ve manevî katkıları olmuştur.[5]

Tokyo Camii (Tokyo Jamii Mosque)

Avrupa’da Paris Camii’nin yapımına katkıda bulunan Atatürk, Asya’da ise Tokyo Camii’ni yaptırmıştır.

1931 yılında Türkiye’ye gelip Atatürk’ü ziyaret eden Japon Elçisi Torijori Yamada, Atatürk’le yaptığı görüşmede, Atatürk’e Tokyo’ya bir cami yaptırmasını teklif etmiştir.

Atatürk, yaşlı Torijori Yamada’yı, “sensei” (hocam) diyerek ayağa kalkarak karşılamıştır; çünkü Yamada, Atatürk’ün Harp Akademisi’nden Japonca hocasıdır.[6]

O karşılaşma anını Yamada’dan dinleyelim (Sunay Akın’ın anlatımıyla):

“Atatürk beni kapıda ‘sensei’ diye karşıladı. Küçük bir sehpada diz dize oturduk. Tokyo’ya bir cami yapın dedim. Atatürk baktı ve dedi ki: ‘Beyefendi bu güzel bir teklif ama harç borç içinde bir milletiz . Bunca borcumuz varken Tokyo’ya bir cami…. Ama beyefendi, bu çok güzel bir teklif… Yapalım. Tokyo’ya bir cami yapalım. Ben yaptırıyorum’ dedi.”[7]

Torijori Yamada, Atatürk’ü ziyaretinden bir yıl sonra 1932 yılında vefat etmiş, ama Atatürk verdiği sözü tutmuş ve 1938’de tamamlanan Tokyo Camii’ni yaptırmıştır.

Sunay Akın’ın dediği gibi: “Bu millet şunu biliyor mu! Bu gezegenin en doğusundaki (ve batısındaki) sabah ezanının ilk okunduğu camiyi Mustafa Kemal Atatürk yaptırmıştır.”

Atatürk, hiçbir zaman bu milletin değerleriyle kavgalı olmamıştır; o gericilikle, bağnazlıkla, Arapçılıkla savaşmıştır. Herşeyden önce o kendini hep emperyalist Batıya meydan okuyan bir Doğulu olarak görmüştür. Doğu’nun sanatını, kültürünü, mimarisini, yaşam birçimini en mükemmel biçimde yaşatmaya ve tanıtmaya çalışmıştır. Mensup olduğu dinle her zaman gurur duymuştur.

Dinle ve dindarla değil, hurafeyle ve dinciyle (yobazla) mücadele etmiştir.

 Not: Biliyorum, bu yazımdan sonra yine, Atatürk’ün dinle, Kuran’la, camiyle uzaktan yakından hiçbir ilgisi olmadığına inanmak isteyen bazı Tanrıtanımazlarca ve bazı Yobazlarca ağır hakaretlere maruz kalacağım, ezberi bozulanlarca çirkin saldırılara uğrayacağım: Ama GERÇEK ATATÜRK’ÜN ortaya çıkarılması adına bütün bu hakaretlere ve saldırılara göğüs germeye devam edeceğim…  

Sinan Meydan

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzanın Az Bilinen Hikayesi
Atatürk’ün Vatan Sevgisi

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(8) Readers Comments

 1. yasemin
  12 Aralık 2011 at 23:19

  Sinan Meydan gerçekten görüşlerine büyük saygı duyduğum bir tarihçi. Kendisi ATATÜRK dinsizdir diyenlere bu yazısıyla çok güzel bir cevap vermiş. Tebrik ediyorum.

 2. Süleyman
  13 Aralık 2011 at 20:30

  Bana şimdiye kadar hep Atatürk camileri yıktırdı, hocaları öldürttü gibi ifadelerle Atatürk'ü dinsiz göstermişlerdi. O yüzden Atatürk'e her zaman ön yarılı yaklaşırdım ancak ne zamanki Atatürk hakkında araştırma yaptım, bana anlatılanların ne kadar göz boyama olduğu ve cahil insanları kandırmayı amaçladıklarını anladım. Bu milleti neden cahil bırakmak istedikleri kafamda daha da netleşti. Artık Atatürksüz bir Türkiye düşünemiyorum.

  • Murat
   20 Aralık 2011 at 22:19

   ATATÜRK 'e din düşmanı diye iftiralar atılıyor. ATATÜRK din düşmanı olsaydı göreve çıkarken hocaya dua ettirip ellerini HAK' ka açar mıydı? AT'mızı sevelim, yolundan ayrılmayalım. NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE!

 3. oğuz
  13 Aralık 2011 at 21:36

  Atatürk'ü haşa dinsizmiş gibi göstermeye çalışanlar dini kendilerine alet edip, menfaatleri zarar gören , din kisvesi altındaki asıl dinsizlerdir. Bu sayfada sağ tarafta bir hoca videosu var,Atatürk'le ilgili olarak çok güzel anlatmış. Atatürk, bu milleti kul,ümmet olmaktan çıkarıp, birey olmayı lutfetmiştir. Dinin, bir takım kişilerin tekelinde değil, Allah ile kul arasında olması , edilen duaların anlamının bilinmesi , Kur'an sadece araplara inmemiştir bu yüzden sadece arapça okunan duaların kabul olacağı düşüncesini yok etmek için tekke ve zaviyeleri kapatmış, Kur'anı Türkçeleştirmek için Elmalılı Hamdi'den yardım istemiştir. Bugün Peygambere sahip çıkan ,ondan nemalanan arapların, tüm mezarlıkları yıkacağı zaman,Peygamberimizin kabrine(türbesine) yıkmaya sıra geldiğinde ,haberi alır almaz, Araplara nota gönderir ve derki; Bir taşına bile zarar verirseniz,ordumu aşağıya gönderirim. İşte bizim bildiğimiz sevdiğimiz Atatürk bu Atatürk'tür... Böyle bir Atatürk'e haksızlık yapılıyorsa, Allah kimseyi affetmeyecektir...

 4. Özbekce
  05 Şubat 2012 at 02:05

  Atatürk; dinimizin gericilikten, hurafeden arınması için çok çalışmış, inançlı ve dinine bağlıdır. Toplum Atatürk'ü daha iyi tanıdıkça bunu anlayacaktır. Bugün dini kullanmak isteyenler ilk önce ATATÜRK'e çamur atmaktadırlar. Kim ki Atatürk'e saygısızlık yaparsa biliniz ki içinde gerçek Allah aşkı yoktur.

 5. Yahya Kılıç
  10 Şubat 2012 at 14:15

  Her Ne Kadar Ulu Önder MUSTAFA KEMAL ATATÜRK'e Dinsiz Deselerde Bunu Söyleyenler Utansın.ATATÜRK PARİS CAMİ'nin Yapımında ve TOKYO CAMİ'nin Yapımında Sofrada Bizimde Tuzumuz Bulunsun Diyerek Yardımda Bulunmuştur.Bu Sitede Atatürk'ü Olduğu gibi ve Yalansız Dolansız Anlatılmaktadır.Teşekkür Ediyorum Adminimize Atamızı Yanlış Tanıyanlara ve Tanımak İsteyenlere Yönelik Hazırlamış Olduğu Bu Site İçin.

 6. Cemal Aydın
  11 Şubat 2012 at 11:40

  Atatürk Dinsizdir Diyen Tüm Türkiye Milletine Sesleniyorum Utanın Bugün Özgür Yaşıyorsak,Bağımsız Bir Devletsek Ve Ezan Seslerini Duyuyorsak ve Daha Fazlası Saymakla Bizmez. Bunların Hepsi Atamız Sayesindedir.Yukarıdaki Paylaşımıda Okuyupta Halen Atatürk Dinsiz Diyorsanız Size Yazıklar Olsun.

 7. Emre
  11 Şubat 2012 at 13:48

  Atatürk'e dinsiz diyenler asıl kendileri dinsizdir.

Leave A Reply