Monday, Jun. 24, 2019

Atatürk İçin Yapılan Silah Londra’da Satılacak

Written By:

|

30 Mart 2015

|

Posted In:

Atatürk İçin Yapılan Silah Londra’da Satılacak

19/09/2012 Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak amacıyla hediye edilmek için üretilen silah, İngiltere’nin başkenti Londra’da satışa sunulacak. Mustafa Kemal Atatürk’e, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak için hediye edilmek üzere üretilen tabanca, İngiltere’nin başkenti Londra’da satılacak. Dünyaca ünlü Christie’s müzayede evinde, 26 Eylül’de yapılacak “Antik Silahlar Müzayedesi’nde”, o dönemin Arjantin Cumhurbaşkanı Marcelo Torcuato de Alvear’ın (1868-1942), Atatürk’e hediye etmek üzere yaptırdığı tabanca satışa sunulacak. 20 bin ile 25 bin Sterlin arasında alıcı bulması beklenen tabanca, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kutlamak amacıyla, Atatürk’e hediye edilmek üzere üretilmiş.

Döneminin önemli siyasi liderlerine hediye ettiği silahlarla bilinen Alvear’ın Atatürk’e verilmek üzere hazırlattığı “Browning” marka tabancanın üzerinde, altın harflerle “General Mustafa Kemal” yazıyor. Bu arada Christie’s yetkilileri, tabancanın hediye olarak Atatürk’e ulaşıp ulaşmadığına ilişkin ellerinde bir belge olmadığını bildirdiler.

Kaynak: Aslı Aral – Anadolu Ajansı – Yayıncı: Hüseyin Köşger – LONDRA

Share This Article

Related News

Düsman Çıkarsa Sahile oturt
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu
Cem Yılmaz’dan Atatürk göndermeli mesaj: Mentionlar hep kalacak!

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.