Monday, Apr. 16, 2018

Atatürk BM’ye çok iyi bir genel sekreter olurdu

Written By:

|

21 Nisan 2013

|

Posted In:

Atatürk BM’ye çok iyi bir genel sekreter olurdu

İddianın sahibi, ABD’de düzenlenen panelin konuşmacıları arasında yer alan Amerikalı gazeteci ve öğretim görevlisi Stephen Kinzer.

130421-kinzer.v2New Jersey’de düzenlenen panelde, BM’nin 2000 yılında, 2015 hedefli tespit ettiği sekiz kalkınma maddesi ile Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün uyguladığı ilkeler arasındaki ilişki üzerinde duruldu.

Açılış konuşmasını Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Halit Çevik’in yaptığı panelde, Amerikalı gazeteci ve öğretim görevlisi Stephen Kinzer de söz aldı.

New York Times Gazetesi’nin İstanbul bürosu kurucusu olan ve halen Boston Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü profesörü olan Kinzer, konuşmasında, Atatürk’ün zamanı aşan öngörüsüne vurgu yaptı.

Kinzer, “Bazı liderler hayatın kendisini sürüklemesini reddeder, bize buyurduklarından hoşlanmazlar. Onlar hayatı kontrol ederler ve yaşadıkları zamanda yapmak istediklerini gerçekleştirirler. Atatürk bunun için güzel bir örnektir” dedi.

“ÇOK İYİ BİR GENEL SEKRETER O OLURDU”
“Atatürk emekliye ayrıldığı dönem eğer Birleşmiş Milletler kurulmuş olsaydı, BM’ye çok iyi bir Genel Sekreter olurdu” diyen Stephen Kinzer, Cumhuriyetin kurucusunun etrafındaki ender kadınlardan biri olan Halide Edip Adıvar’ın, “Atatürk’ün etrafında daha entelektüel insanlar vardı ama onlar normal insanlardı. Atatürk ise başkaydı” sözlerine yer verdi.

Kinzer, İran başta olmak üzere, bir çok ülkenin Atatürk’ün yaptıklarını taklit ettiğini ama başarısız olduklarını kaydetti.

Amerikalı eski gazeteci ve uluslararası ilişkiler uzmanı, Atatürk’ün yaklaşık 80 yıl önce gerçekleştirdiği ilkelerin bugün hala Birleşmiş Milletler’in gerçekleştirmeye çalıştığı Milenyum Kalkıma Planları arasında olduğunun altını çizdi.

 

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir