Friday, May. 17, 2019

Atatürk’ün Anıları / Kahraman Türk Kadını

Written By:

|

08 Mart 2012

|

Posted In:

Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk Kadınına verdiği değer diğer dünya milletlerine örnek olacak niteliktedir. Türk kadını yüzyıllarca meta olarak görülmüş,maalesef din kisvesi altında çeşitli nedenler ileri sürülerek toplumdan uzaklaştırılmıştır. “Kadın şeytandır” sözünü söyleyecek kadar ileri gitmişlerdir. “Kadının sesi dört duvarın dışına çıkmamalıdır” diyen yine bu sahtekar din adamlarıdır.

Erkeği doğuran “Ana” dır,kadındır. Eğer kadını şeytan olarak görürseniz ondan doğacak olan çocuğun da farklı olmasını beklemek Tanrı’nın verdiği akla ihanettir.

Kurtuluş savaşında askerimize cephede ve gerisinde destek veren Türk Kadını,Türk Anası kurtarıcısı tarafından hakettiği değeri görmüş ve her türlü yasal haklarına kavuşmuştur.

 

Kahraman Türk Kadını

 

Mustafa Kemal İstasyon’dan şehre doğru, bir süre yaya olarak yürüdü. O’nu görmek için sabahtan itibaren yolları dolduran Tarsus’luların arasından neşe ile selamlar vererek, ilerledi. O sırada ansızın bir olayla karşılaştı.

Milli Mücadele’deki çete giysili bir kadın,  Atatürk’ün yolunu keserek ayağına kapandı. Gözyaşlarıyla şöyle haykırıyordu:
– “Bastığın toprağa kurban olayım paşam!”
Mustafa Kemal onu yerden kaldırmak için eğilirken kulağına bu kadının Kurtuluş Savaşı’nda cephelerde çarpışmış olan (Adile Çavuş) olduğunu fısıldadılar.

Gözlerinden iki damla yaş düşen Mustafa Kemal, bu güneşten yüzü yanmış kadının elinden tutup ayağa kaldırdı ve ona şöyle seslendi:

– “Kahraman Türk kadını! Sen yerlerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde yükselmeye layıksın.”

Taha TOROS

17 Mart 1923 Tarsus

Share This Article

Related News

Lakap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı
Atatürk’ün insana verdiği değer ile ilgili anılar
Atatürk’ün kitap okumaya verdiği önem ile ilgili anı

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.