Monday, Apr. 16, 2018

Atatürk anısı / Bayrak Çiğnenmez

Written By:

|

08 Mart 2012

|

Posted In:


Mustafa Kemal Atatürk’ün anılarını okumanızı tavsiye ediyorum.Çünkü bir şahsiyeti tanımanın en kolay yolu olaylara verdiği tepkilerdir. Bayrağın kutsal olduğunu bin defa anlatsanız bu kadar tesir etmez insana.

 

Bayrak Çiğnenmez

Atatürk İzmir’in kurtuluşunda halkın coşkun gösterileri arasında kalacağı evin önüne gelince, kapının önüne serilmiş bayrağı görünce durdu, Bu ipekten kocaman bir Yunan bayrağı idi. Üzerine basılarak geçilecek bir yol halısı gibi serilmişti. Kapıdaki kalabalık halk yalvarıyordu:

– Buyurunuz, geçiniz. Bizim öcümüzü alınız! Yunan Kralı, bu evden içeri, bizim bayrağımıza basarak girmişti. Siz lütfedin. Bu karşılıkla o lekeyi silin! Burası sizin şehrinizdir. Bu ev sizin evinizdir. Bu hak sizindir.

Atatürk, o yerde serili bayrağın önünde, bulunduğu noktada kaldı. Çevresindekilere tatlılıkla baktı.

– O, geçmişse hata etmiş. Bir ulusun bağımsızlık simgesi olan bayrak çiğnenmez. Ben onun yanlışını tekrar edemem.

Bayrağı yerden kaldırttı, bembeyaz mermerlere basarak içeri girdi.

 

Share This Article

Related News

Lakap ve Unvanların kaldırılması ile ilgili anı
Atatürk’ün insana verdiği değer ile ilgili anılar
Atatürk’ün kitap okumaya verdiği önem ile ilgili anı

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(2) Readers Comments

 1. Aydınca
  09 Mart 2012 at 22:41

  Bu yaşanılan bayrak olayı Atatürk'ün yanlızca Türk milletinin şeref ve haysiyetini değil bütün dünya insanının şeref ve haysiyetini kollayan yüce bir dünya önderi olduğunu çok açık kanıtlıyor. Hacı Bektaş Veli'nin "Düşmanın da olsa karşındakinin de bir insan olduğunu unutma" sözüyle Atatürk'ün bu hareketinin nasıl özdeşleştiğini iyi görmek lazım. İşte o zaman Atatürk'ün gerçek kimliği ile ilgili kafamızda daha net bir tablo oluşacaktır. Yapılan bu hareketin bir evliyanın, bir peygamberin ancak sergileyebileceği asalette bir davranış olduğunu da iyi görmek lazım...

  • Ali Hıdır
   10 Mart 2012 at 20:18

   Aydınca merhaba, Yorumunuzu dikkatlice okudum ve farklı yüzyıllarda yaşamış iki önemli şahsiyeti aynı potada eritmeniz ve benzer taraflarını ortaya koymanız gerçekten takdir edilmesi gereken bir durum. Hacı Bektaş Veli ve Atatürk aynı cevherden gelmiş,birisi Anadolu'ya Eline Diline Beline sahip ol'u,Hak aşkını,Ehlibeyt aşkını öğretmiş ve topluma yol göstermiş.Mustafa Kemal Atatürk ise yüzyıllar sonra Anadolu'da birlik ve beraberliği sağlamış,Türk'üm diyene Cumhuriyeti kurmuş,yüzyıllarca geri kalmış köhne bir imparatorluktan binbir zorlukla bağımsız,onurlu,genç bir ülke kurmuştur. Topluma her dönemde farklı yönlerde rehberlik yapacak Ulu Şahsiyetler gönderilmiştir.Hacı Bektaşı Veli İnanç,ibadet,Ehlibet,Hak sevgisi gibi konularda ,Mustafa Kemal ise Hacı Bektaş'ın tohumlarını ektiği fikirlerin yeşermesi için gereken Vatan toprağının özgürleşmesi,bu topraklarda yaşayan insanların hür,bağımsız,ilim,bilim üreten birey olabilmeleri noktasında ülkesine ve milletine rehberlik yapmıştır. Tarihe baktığımızda Osmanlı Devletinin temellerinde Hacı Bektaş Veli'nin himmeti ve nefesi vardır. 700 yıllık süre zarfında çeşitli nedenlerden dolayı imzaladığı antlaşmalarla parçalandığını, bölündüğünü kabul eden koskoca bir imparatorluğun içinden yeniden Türk adıyla,yeni bir devlet kurmayı başaran bu sefer Mustafa Kemal Atatürk adıdır. Bu başarı başta Ulu Önder Atatürk'e aittir daha sonra ise asil Türk Milletine,içinden yetiştirdiği fedekâr,cefakâr Türk Ordusuna. Atatürk'ü tanımanın en iyi yolu Atatürk'ün anılarını okumaktan geçtiği tekrar belirterek yazıma son veriyorum. İlginiz için teşekkür ederim.Umarım Mustafa Kemal Atamıza layık bireyler olabiliriz.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir