Monday, Apr. 16, 2018

Anıtkabir’in Yapımı – Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı

Written By:

|

21 Nisan 2015

|

Posted In:

Anıtkabir’in Yapımı – Anıtkabir Ne Zaman ve Nasıl Yapıldı

Atatürk’ün ölümsüzlüğüne yaraşır bir anıt mezarın yaptırılması herkesin ortak isteği idi. Buna bağlı olarak 16 Aralık 1938 günü bir komisyon oluşturuldu. Anıt mezarın, Ankara’nın her tarafına görüş açısıyla hâkim olan Rasattepe’de yapılmasına karar verildi. Anıtkabir’in yapımı için 1 Mart 1941 günü uluslararası bir mimari proje yarışması düzenlendi. O yarışmaya toplam 49 proje katıldı. Uluslararası seçici kurul Prof. Dr. Emin Onat ve Mimar Doç. Dr. Orhan Arda’nın ortak projesini seçti. Anıtkabir’in yapımına 9 Ekim 1944’te başlandı, dokuz yılda tamamlandı. Atatürk’ün naaşı 10 Kasım 1953’te büyük bir törenle 15 yıl kaldığı Etnografya Müzesi’nden Anıtkabir’e nakledildi.

Atatürk, dünya genelinde büyük üne sahip olmuş bir liderdir. 57 yaşında vefat etmesi içte ve dışta büyük üzüntü yaratmıştır. Dünyanın değişik ideolojik görüşlerine sahip devlet adamları belki de ilk kez, onun yitirilmesindeki acıda birleşmişlerdir. Nitekim bunu kanıtlayan pek çok örnek vardır. Atatürk’ün çok genç ve zamansız yitirilmesi içte olduğu gibi tüm dünya kamuoyunda büyük üzüntüye neden olmuştur. Bu kadar kısa bir ömre bu kadar çok başarı sığdıran bir başka devlet adamına tarihte rastlamak çok zordur. O nedenle hiçbir ölüm bir ulusu bu kadar etkilememiştir.

Kaynak: www.ataturkinkilaplari.com

Share This Article

Related News

Atatürk Uzaya Çıkılacağını Önceden Bilmişti
Pakistan’lı Din Alimi Muhammed İkbal’in Atatürk Sevgisi
Atatürk’ün İnsan Sevgisi

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir