Saturday, Mar. 9, 2019

Amaç Alevileri Atatürk’ten Koparmak !..

Written By:

|

07 Aralık 2011

|

Posted In:

Amaç Alevileri Atatürk’ten Koparmak !..

Taraf’ın cemevlerinden Atatürk resmi kaldırılacak haberi tepki topladı. Karacaahmet Sultan Derneği Başkanı Ercan “Cemevlerinden Mustafa Kemal’in resimlerini kimse indiremez”diye yanıt verdi.

Alevileri Atatürk’ten koparma çalışmaları sürüyor. Dersim tartışmalarından sonra şimdi de cemevlerindeki Atatürk resimlerinin kaldırılması için kampanya başlatıldı. Amerika ve AB diplomatik misyonu bu konuda çalışmalar yaparken, AKP de “Alevi açılımı” ile Alevileri Atatürk’ten koparma çabasına girdi. Buna en son Ergenekon tertibindeki tutumu ile dikkat çeken Taraf gazetesi katıldı. Neşe Düzel “Alevilerin Kemalizmle İmtihanı” kitabının yazarı Cafer Solgun’la yaptığı röportajı manşetine taşıyarak “Atatürk’ün resmi kalkacak” başlığını attı.

Taraf gazetesinden Neşe Düzel‘e açıklama yapan Cafer Solgun, Dersim’de olanlarla ilgili olarak Atatürk‘ü suçlarken, “Dersimliler için bu ülkede hayatta kalmanın tek yolu, kendisini katleden sisteme yakın durmaktı. Bizim büyüklerimiz, ölmemek için, çocuklarını korumak için onların adını Kemal, İsmet koydular” dedi. Solgun, cemevlerine Atatürk resimlerinin asılmasına da karşı çıkarak, “Atatürk’ün portresi cemevlerinden kesinlikle kalkacak. Cemevi bizim ibadethanemiz. M.Kemal politik bir figür. Bir ibadet mekanında ne işi var? Aleviler, Atatürk’ün Dersim’deki rolünü tartışacak” ifadelerini kullandı.

‘Bizim Atatürk’ten Başka Kimimiz Var’

Karacaahmet Sultan Derneği Başkanı Muharrem Ercan bu tartışmaları gündeme getirenlere sert çıkarak, “Mustafa Kemal’in resimlerini kimse indiremez. Alevilerin dergahlarından Aleviler sorumludur. Şu anda muharrem ayı, dergahını onbinlerce kişi ziyaret ediyor. Bir oylama yapılsın kaç kişi ‘Atatürk resimleri kaldırılsın’ der. Bin kişide bir kişi bile çıkmaz. Alevileri Atatürk’ten kimse koparamaz. Bizim Atatürk’ten başka kimimiz var” dedi.

Aşık Veysel Kültür Derneği Başkanı Hüseyin Özer de Aydınlık’a yaptığı açıklamada, “Aşık Veysel de bu aydınlanma hareketi ile ortaya çıkmıştır. Alevilerin Atatürk sevgisinden rahatsız olanlar amaçlarına ulaşamayacaklardır. Alevilerdeki Atatürk sevgisini önleyemeyecektir.” diye konuştu.

‘Gereksiz Bir Tartışma’

Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Necdet Saraç da tartışma ile ilgili olarak şunları söyledi: “Ben bu tartışmayı gerekli bir tartışma olarak görmüyorum. Bu tartışma Alevilerin Atatürk sevgisi ile ilgili bir tartışmaya dönmemeli. Birileri bu tartışmayı büyütmek istiyor. Yeni Osmanlıcılık çerçevesinde Mustafa Kemal tasfiye edilmek isteniyor. Cemevleri ile ilgili bir tartışma Atatürk sevgisi ile birlikte ele alınırsa yanlış olur.”


AYDINLIK

Share This Article

Related News

Atatürk’ün Millet Sevgisi ile İlgili Sözleri
ATATÜRK'ÜN SÖZLERİ
Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzanın Az Bilinen Hikayesi

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Comments are closed.

Leave A Reply