Saturday, Mar. 9, 2019

AKM’ye Sabancı’dan destek

Written By:

|

16 Şubat 2012

|

Posted In:

AKM’ye Sabancı’dan destek

 

 

 

 

 

 

 

İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’nin 2013 yılının Cumhuriyet Bayramı’nda açılması hedefleniyor

AKM’ye Sabancı’dan destek

© Uzun süredir AKM’nin onarımı için sponsor arayışı içinde olan Bakan Günay, Sabancı Grubu’nun AKM’nin onarımı için 30 milyon TL destek verdiğini duyurdu. Buna karşılık AKM’nin ‘Büyük Salon’una da ‘Sabancı Salonu’ adı verilecek. AKM, aslına sadık kalınarak yeni teknolojiyle donatılacak.

CEREN ÇIPLAK

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay,İstanbul Atatürk Kültür Merkezi’ni (AKM) restore etmek için Sabancı Grubu’nun sponsor olduğunu açıkladı. Beyoğlu Atlas Pasajı’ndaki İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nde dün düzenlenen basın toplantısında konuşan Günay, Sabancı Grubu’nun AKM’nin onarımı için 30 milyon TL destek verdiğini duyurdu.

Toplantıda Günay ile Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı,AKM’nin özgün hali korunarak restore edilmesine ilişkin sponsorluk protokolü imzaladılar. Günay bu anlaşma karşılığında AKM’nin “Büyük Salon”una“Sabancı Salonu” adı verileceğini belirtti.

Günay, AKM’nin onarımında, geçen yıldan bu yana yeni bir yargı kararına uğramayacak bir başka proje çalışması yaptıklarını ve projenin de kuruldan geçtiğini ifade ederek yapının basit bir tamiratla yetinmeden, köklü biçimde yenilenmesi, deprem ve yangın yönetmeliği koşullarına uyulması, ses, ısı, aydınlatma sistemlerinin yenilenmesi ve Taksim Meydanı’nda işleyen bir kültür merkezi oluşturmanın önemine vurgu yaptı.

Bakan Günay, AKM restorasyonu için bakanlık kaynağından ayrılan önemli bir kaynak olduğunu, AKM’nin restorasyonu için ay sonunda ihaleye çıkılacağını, hedeflerinin ise 2013’ün Cumhuriyet Bayramı’nda AKM’nin açılışını yapmak olduğunu söyledi. Günay, bir gecikme olursa da 2013 sanat mevsimi bitmeden açılışı yapmayı planladıklarını belirtti.

“Bir gecikmeyi telafi etmek için bir adım atmaya çalışıyoruz” diyen Günay, AKM’nin yılan hikâyesine dönen onarım sürecini özetledikten sonra AKM’nin tarihçesinin ülkemiz demokrasi tarihinin sancılı serüveniyle özdeşleştiğini de sözlerine ekledi.

Günay, Sabancı Grubu’nun Adana, Malatya, Kahramanmaraş ve Kocaeli’de kültür merkezleri yaptığını ve bu merkezleri de bakanlığın kullanımına armağan ettiğini belirterek Sabancı Grubu’nun bu kez de İstanbul AKM’ye ciddi bir katkıda bulunduğunu söyledi. Günay, bu katkının Sabancı Holding’in edebiyete intikal eden, ama ülkenin kültür ve sanat yaşamıyla özdeşleşen isimlerine saygı açısından da çok anlamlı olduğunu vurguladı.

Güler Sabancı da “Sayın bakanımızdan böyle bir teklif gelince, bu kadar önemli bir teklifle ilgilenmeden duramazdık. Başta Erol Sabancı olmak üzere Sabancı topluluğu bunu destekledi” dedi. Sabancı, AKM’nin hepimizin hayatında önemli yeri olduğunu vurguladıktan sonra, “En önemlisi, Cumhuriyet tarihimizin sanat ve kültür olaylarında yeri olan ülkemizin gözbebeği Taksim’deki bu binanın yeni teknolojilerle donatılarak, eskisine sadık kalarak İstanbul ve Türkiye’nin sanatseverleriyle buluşması konusunda katkımız olacağı için grup adına mutluluk duyuyoruz” dedi.

Cumhuriyet 16 02 2012

Share This Article

Related News

Düsman Çıkarsa Sahile oturt
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu
Atatürk İçin Yapılan Silah Londra’da Satılacak

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.