Monday, Apr. 16, 2018

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Written By:

|

07 Mart 2012

|

Posted In:

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünya emekçi kadınlarının kutladığı uluslararası bir gündür. Türkiye’deki sosyalist çevreler bu günü “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla kutlama taraftarıdırlar.

Tarihçe

8 Mart 1857 tarihinde ABD’nin New York kentinde 40.000 dokuma işçisi daha iyi çalışma koşulları istemiyle bir tekstil fabrikasında greve başladı. Ancak polisin işçilere saldırması ve işçilerin fabrikaya kilitlenmesi, arkasından da çıkan yangında işçilerin fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamaması sonucunda çoğu kadın 129 işçi can verdi. İşçilerin cenaze törenine 10.000’i aşkın kişi katıldı.

26 – 27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day – Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliğiyle kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır[1].

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü 

Türkiye’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ilk kez 1921 yılında “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kutlanmaya başlandı. 1975 yılında ve onu izleyen yıllarda daha yaygın, ve yığınsal olarak kutlandı, kapalı mekanlardan sokaklara taşındı. “Birleşmiş Milletler Kadınlar On Yılı” programından Türkiye’nin de etkilenmesiyle, 1975 yılında “Türkiye 1975 Kadın Yılı” kongresi yapıldı. 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nden sonra dört yıl süreyle herhangi bir kutlama yapılmadı. 1984’ten itibaren her yıl çeşitli kadın örgütleri tarafından “Dünya Kadınlar Günü” kutlanmaya devam ediliyor.

İstatistikî veriler 

Kadınlara ve kız çocuklara karşı şiddetin dokunulmazlığına son

Kadına karşı şiddet ve 2007 itibariyle dünya geneli veriler şöyledir:

  • Kadınlara karşı şiddet dünyada en yaygın, ancak en az cezalandırılan suçtur.
  • Tahminlere göre 113 ile 200 milyon arasında kadın demografik olarak “kayıp” (yok) görünmektedir. Ya doğar doğmaz öldürülmüşler (erkek çocuğun kız çocuğa tercih edilmesi) ya da erkek kardeşleri ve babalarıyla eşit derecede gıda ve tıbbi olanaklara ulaşamamışlardır.
  • Fuhuşa zorlanan ya da bunun için satılan kadınların sayısı yılda 700.000 ila 4.000.000 arasındadır. Cinsel kölelik düzeninden elde edilen kazançlar yılda tahminen on iki milyar dolardır.
  • Küresel olarak, on beş ile kırk beş yaş arası kadınlar, kanser, sıtma, trafik kazaları ve savaşlardan daha ziyade, erkek şiddetinin sonucu hayatını kaybetmekte veya sakatlanmaktadır.
  • En az üç kadından biri dövülmüş, cinsel ilişkiye zorlanmış ya da hayatı boyunca başka türlü suistimal edilmiştir (tecavüz, kötü davranış). Genellikle, suistimal eden kişi aileden bir üye ya da kadının tanıdığı bir kimsedir. Ev içi şiddet, bölge, kültür, etnik köken, eğitim, sınıf ve din ne olursa olsun kadınlara karşı en yaygın suistimal şeklidir.
  • Dinsel, kültürel vb. nedenlerle yılda iki milyondan fazla kız çocuğunun genital organlarına hasar verilmektedir . Bu oran, 15 saniyede bir kız çocuğudur.
  • Sistematik tecavüz yeryüzündeki birçok çatışmalarda bir terör silahı olarak kullanılmaktadır. Ruanda soykırımı (1994) esnasında 250.000 ila 500.000 kadının tecavüze uğradığı tahmin edilmektedir.
  • Araştırmalar, kadına karşı şiddet ile HIV virüsü arasında yükselen bağlantıyı göstermekte ve HIV bulaşmış kadınların daha fazla şiddete maruz kaldıklarını, şiddet kurbanlarının da HIV bulaşma risklerinin daha yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

kaynak:wikipedia

 

8 Mart Dünya Kadınlar günü şiirleri:

Ülkemde Kadın

‘’Alnına yazılmış’’ diyerek büyür
Pişer, gün vurdukça ülkemde kadın
Kader tokmağını yiyerek büyür
Aşar acıları ülkemde kadın

Karanlık içinde çekilen ahtır
Alnına sürülen kara bir bahttır
Onu yapma, bunu etme günahtır
Yaşar horlanarak ülkemde kadın

Görünce sanırsın kara koyunu
Çarşafıyla girdi Arap oyunu
Ölçerler, biçerler etek boyunu
Coşar bilmem neden ülkemde kadın

Ömrünü onulmaz dertlere salan
Din adına bütün ömrünü çalan
Görücü usulü üç şartla alan
Boşar dokuz ile ülkemde kadın

Yürümez oldu salına, salına
Sokakta giremez eşi koluna
Aydınlığa doğru çıkan yoluna
Döşer dikenleri ülkemde kadın

Dediler ki; ‘’Cehennemde yanarsın’’
Beş yüz metre uzaklardan tanırsın
Görsen çocuk fabrikası sanırsın
Şişer dokuz ayda ülkemde kadın

Çıkarcılar kullandılar dinini
Şeytan deyip sarıyorlar tenini
Elinden almışlar çoktan ben’ini
Eşer derdi dertle ülkemde kadın

Çarşafı içinde yalınız kalır
Bütün belaları başında bulur
Töre diye bazen canından olur
Düşer, suçsuz yere ülkemde kadın

Dillere doladık uzun saçını
Arayıp da bulduk birçok suçunu
Dert ile doldurup yanan içini
Koşar bilinmeze ülkemde kadın

Saçına başına karışır olduk
Fikrini sormadan yarışır olduk
Kadından habersiz vuruşur olduk
Şaşar halimize ülkemde kadın

Tarifsiz acıda anadır ana
Bırak yakasını can verdi sana
Bilesin, bıçaklar sığmıyor kına
Deşer yarasını ülkemde kadın

Artık kabuğundan sıyrılıp ta çık
Yiğit’sin bilirim o alnın açık
Zamanı gelmiştir tabuları yık
Başar, ayağa kalk, ülkemde kadın…

Harun Yiğit

 

8 mart dünya kadınlar günü mesajları:

Tüm dünya, ülkemiz  kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Türkiye Cumhuriyeti’nin odak noktasında yer alan kadınlarımız, üstlendikleri, misyonu yaşatma görevini ülkenin yaşadığı problemlerin birinci derecede muhatabı olmalarına rağmen hiçbir fedakarlıktan çekinmeden yerine getirmiş; modern ve çağdaş Türkiye’nin oluşmasında söz sahibi olmuşlardır.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, tüm dünyada, kadınların eşitlik, kalkınma ve daha huzurlu yaşam özlemlerini ve isteklerini dile getirdikleri, birlik ve beraberlik günü olarak kutlanmaktadır.

Sabırlısın, sıcaksın, şefkatlisin, koruyucumsun, bağışlayansın.. Annemsin. 8 Mart Dünya Kadınlar Gününün Kutlu Olsun..Seni çok seviyorum.

Senin sevgin dünyamı ısıtan tek güneştir. Hiç ışığın eksilmeyecek biliyorum. Varlığınla mutluyum. Kadınlar günün kutlu olsun sevgili annecigim..

Onlardan olduğumuz ve yaşamımızın doğumdan ölüme her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ihtiyacımız olduğunda desteklerini esirgemeyen, eğiten, yetiştiren, bizi biz yapma yolunda yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren fedakar kadınlarımızın Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum.

Analarımız, bacılarımız hayatımızın yarısı hatta   çok daha fazla değerlerimizi  ifade eden kadınlarımızın Kadınlar Günü’nü kutluyorum.

 

8 mart dünya kadınlar günü etkinlikleri:

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü bir haftaya yayılan etkinliklerle kutluyor. Kadınlar gününde Nostalji Tramvayı ve Minicity de kadınlar için ücretsiz olacak.

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı, organize edilen 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında, 7 Mart tarihinde Kent Konseyi ile Muratpaşa Belediyesi işbirliğiyle yapılan ‘Al Yazmalım Anıtı’nın Palmiye Parkı’nda açılışı yapılacak. Aynı gün Antalya Kültür Merkezi’nde (AKM) Antalya Büyükşehir Belediyesi Gönüllü Fotoğraf Topluluğu’nun ‘Kadın’ konulu fotoğraf sergisinin açılışı gerçekleştirilecek,

Yenimahalle Kültür Merkezi’nde İsmail Baha Sürelsan Konservatuvarı’nın ‘8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne Özel’ konseri düzenlenecek.

DEFİLE VE MOĞOLLAR KONSERİ

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde Büyükşehir Belediyesi önünde ‘Biz Birlikte Güçlüyüz- Kadın Emeği İpekböceği Yürüyüşü’ yapılacak. Cumhuriyet Meydanı’nda çelenk koyma töreninden sonra ise Cam Piramit’te ‘Geçmişten Günümüze Kadın’ defilesi düzenlenecek. Defilenin ardından Anadolu Rock Müziği’nin ünlü ismi Moğollar konser verecek. Kadınlar Tiyatroyla Buluşuyor Topluluğu da aynı gün AKM Perge Salonu’nda ‘KocaYasa’ adlı oyunu sahneleyecek.

BAŞARILI KADIN HİKAYELERİ

9 Mart Cuma günü AKM Perge Salonu’nda ‘Başarılı Kadın Hikayeleri’ söyleşisi gerçekleştirilecek. 10 Mart Cumartesi günü AKM Perge Salonu’nda Klinik Psikolog Dr. Başak Demiriz ‘İyi Anneler Babalar Ne Yapar?’ konulu söyleşide Antalyalılarla bir araya gelecek.Aynı akşam AKM Aspendos Salonu’nda İsmail Baha Sürelsan Konservetuvarı Türk Halk Müziği konseri verecek. 11 Mart Pazar günü ise Yenimahalle Kültür Merkezi’nde Düşevi Oyuncuları Anadolu Kadınları Tiyatro Oyunu’nu sahneleyecek.

TRAMVAY VE MİNİCİTY ÜCRETSİZ

Antalya Büyükşehir Belediyesi, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle nostalji tramvayını kadınlar için ücretsiz yaptı. Mezbaha ile Müze arasında sefer yapan nostalji tramvayına binen kadınlar 8 Mart günü ücretsiz yolculuk yapacak. Minicity Kültür Parkı da 8 Mart’ta kadınlara kapılarını ücretsiz açacak.

Kaynak : http://www.haber3.com//buyuksehirden-kadinlar-gunu-etkinlikleri-1226877h.htm#ixzz1oOZ5je5z

 

 

8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili aramalar:

8 mart dünya kadınlar günü

8 mart dünya kadınlar günü şiirleri

8 mart dünya kadınlar günü etkinlikleri

8 mart dünya kadınlar günü tarihçesi

8 mart dünya kadınlar günü ilk kez hangi yıl kutlanmaya başlanmıştır

8 mart dünya kadınlar günü mesajları

8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili yazı

8 mart dünya kadınlar günü ile ilgili şiirler

8 mart dünya kadınlar günü kutlama mesajları

Share This Article

Related News

10 kasım ile ilgili şiirler
18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri
23 Nisan Kutlu olsun… Bırakın çocuklar konuşsun

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir