Monday, Apr. 16, 2018

4+4+4 yasa teklifi kabul edildi

Written By:

|

11 Mart 2012

|

Posted In:

4+4+4 yasa teklifi kabul edildi

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu’nda AK Parti milletvekilleri ile CHP’li milletvekilleri arasında kavga çıktı. Yaşanan büyük arbedeye rağmen kamuoyunda 4+4+4 olarak bilinen ve zorunlu eğitimi bölünmüş olarak 12 yıl çıkaran kanun teklifi kabul edildi.

Eğitimde 4+4+4 düzenlemesinin görüşüldüğü Milli Eğitim Komisyonu’nda büyük gerginlik yaşandı. AK Partililer 100 civarında milletvekili ile olası bir işgale karşı kürsü önünde barikat kurdu. Büyük gerginliğin yaşandığı olaylar sonrasında basın açıklaması yapan Komisyon Başkanı Nabi Avcı, görüşmeler sırasında CHP’li milletvekillerin komisyonu çalıştırmak istemediğini söyledi. Avcı, görüşmeler sırasında kendisine atılan bir bant kesiciyi de kameralara gösterdi.

CHP’LİLER OTURACAK YER BULAMADI

Görüşmeler sonrasında CHP milletvekillerinin oturacak yer bulamaması üzerine kavga çıktı.  Ak Parti’li ve CHP’li milletvekilleri birbirlerini yumruklarken, CHP’li Altay  dengesini kaybederek yere düştü.

Komisyonda, önceden gelen Ak Parti milletvekilleri koltuklara oturarak,  toplantının açılmasını beklemeye başladı. Toplantı salonuna gelen CHP milletvekilleri, oturacak yer olmadığını görünce, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, “komisyon işgal edilmiş” diye  bağırdı.

CHP milletvekillerinin salona girmemesi nedeniyle tartışma büyüdü. Bu arada, Ak Parti milletvekilleri ve Komisyon Başkanı Nabi Avcı,  kameramanların dışarıya çıkmasını istedi.

 

KAMERAMANLAR SALON DIŞINA İTİLDİ

Toplantı salonun girişinde bekleyen CHP’li milletvekilleri çıkmalarını  engelleyince, bazı Ak Parti milletvekilleri kameramanları iterek salondan çıktı.

Yumruklaşma sırasında, CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, dengesini kaybederek yere düştü. Altay’ın yerde, Ak Parti milletvekilleri tarafından  tekmelendiği iddia edildi.

Bazı Ak Parti milletvekillerinin kavga sırasında, “12 saat kitap  okursanız böyle olur” dediği duyuldu.

Gerginlik sürerken, Komisyon Başkanı Nabi Avcı’ya sert bir cisim  fırlatıldı. Cismi eline alan Avcı, basın mensuplarına, gösterdi.

Kavga devam ederken, komisyon uzmanı kanun teklifin maddelerini okumaya  devam etti. “Söz istiyoruz” diye bağıran muhalefet milletvekilleri, “Kahrolsun  faşizm”, “AKP diktatörlüğü sona erecek”, “Gün gelecek, devran dönecek, AKP  halka hesap verecek” diye slogan attı.

İNCE: PARLAMENTER DEMOKRASİ FİİLEN SONA ERMİŞTİR

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, TBMM Milli  Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavgayı değerlendirirken,  “Parlamenter demokrasi fiilen sona ermiştir. Bu iş bitti” dedi.

İnce, TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonundaki kavganın  ardından, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ve milletvekilleriyle birlikte  TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

“Yere düşmüş arkadaşımıza tekme atan bir ş….siz vardı” ifadesini kullanan İnce, “Hangi mahkeme ne yapıyorsa yapsın. İnsanlıktan nasibini almamış  mahluklar” diye konuştu. İnce, şöyle devam etti:

“AKP’liler, ‘bizim çoğunluğumuz var, sizi konuşturmayız, gerekirse  döveriz’ diyorlar anlayacağınız. Milletvekili dövüyorlar, gazeteci dövüyorlar.  Burada bizim can güvenliğimiz de kalmadı. Yüreği olan herkese sesleniyorum; CHP burada. Bunlara ezilmeyeceğiz, pes etmeyeceğiz. Parlamenter demokrasi fiilen sone  ermiştir. Bu iş bitti.”

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Bugün çoğunluğun zorbalığının TBMM ve Türk milletinin tarihine geçirildiği gündür. Bugüne kadar ben AKP’nin  eğilimini ‘otoriter eğilim, otoriter rejim’ olarak tanımlıyordum ama otoriter rejim AKP’yi tanımlamakta artık yetersiz kalmıştır, onun da ötesine geçmiştir.  CHP bu teklifin peşini bırakmayacaktır” dedi.

CHP milletvekilleri daha sonra, “kahrolsun faşizm” şeklinde slogan  attı,

KAVGA SÜRERKEN OYLAMAYA DEVAM EDİLDİ

Komisyonda hareketlilik sürerken teklifle ilgili maddelerin oylamasına devam edilmesi dikkat çekti. Yaklaşık yarım saat süren oylama sonucu teklif Komisyon’da kabul edildi.

4+4+4 teklifi neler getiriyor

MHP’Lİ ŞANDIR: TEKLİF GAYRİMEŞRU

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, TBMM Milli Eğitim Komisyonunda kabul edilen teklifin gayrimeşru olduğunu söyledi.

TBMM Milli Eğitim Komisyonunun MHP’li üyeleriyle birlikte basın toplantısı düzenleyen Şandır, yaşananların kabul edilemeyeceğini belirterek, ‘TBMM’nin şahsiyetine, Türk demokrasisine ve Türk milletine hakaret edilmiştir. Bunun sorumlusu ve müsebbibi AKP iktidarı, başta Başbakan Erdoğan ve AKP yöneticilerdir” dedi.

Türk milletinin geleceğini şekillendiren bir düzenlemenin Komisyon görüşmelerinin yarım saat içinde tamamlandığını anlatan Şandır, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başbakan’ın talimatıyla AKP milletvekilleri bir fiili durum yaratmış; bizlerin komisyon başkanına ulaşmamızı engellemişlerdir, komisyon üyesi arkadaşlarımızın söz taleplerine yanıt vermemişlerdir. Bugün kabul edilen teklif gayrimeşrudur. İçtüzüğün amir hükümlerine göre görüşülmemiştir, Teklifin Genel Kurula indirilmesi gayrimeşru olacaktır. Bu konuda sorumluluk Sayın Cemil Çiçek’e aittir, TBMM’de milletin iradesi çiğnenmiştir. Bu despotizmdir, tek adam yönetiminin dayatmasıdır. MHP olarak bunu asla kabul etmeyeceğiz. Bu sonucu kabul etmeyeceğiz, Komisyonunu bu kararını yok sayacak ve bu çirkinliği milletimize anlatacağız.”

MHP Grup Başkanvekili yarın Meclis Başkanı’nı ziyaret edecek.

MECLİS BAŞKANI ÇİÇEK YORUM YAPMADI

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Anayasa Platformu Türkiye Konuşuyor Toplantıları’nın 7’ncisi için bulunduğu Antalya’dan ayrılırken havalimanında  Milli Eğitim Komisyonu’nda yaşanan gerginlikle ilgili “Ak Partili ve CHP’li milletvekilleri arasında arbede yaşanıyormuş?” sorusu üzerine, “‘Muş’ üzerine bir açıklama yapmam. Gerçeği bilmem lazım” dedi.

kaynak:Hürriyet

Share This Article

Related News

Düsman Çıkarsa Sahile oturt
Atatürk Amerika’daki Bir Üniversitede Ders Oldu
Atatürk İçin Yapılan Silah Londra’da Satılacak

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(2) Readers Comments

  1. Gülten İLİK
    11 Mart 2012 at 21:11

    Zorbacı irticacı bunlar. Baktıkiler olmuyor her zaman ki gibi adaletsiz tutumlarını göstererek zorla kabul ettirdiler.Yazık ülke 100 yıl geriye gidiyor ve gitti.Ak parti milletvekilleri bunun bedelini inşallah çok ağir öderler.Bunu da inşallah Türk milleti görecek ve yüzlerine tokat gibi vuracaktir Birde sanki çok adeletli bir iş yapmişlar gibi pişkin pişkin birbirlerini tebrik ediyorlar.Çünkü Atatürkün kalesine bir darbe daha vurduklarını sanıyorlar.Ama avuçlarını yalarlar.Bunun bir de madalyonun öbür tarafını göreceği günler var.Türk milletinin çocukları adına karar almak onlara mı düştü.Din tacirleri haramzade yobazlar.

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir