Tuesday, Oct. 22, 2019

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Written By:

|

28 Ekim 2012

|

Posted In:

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının üstün gayret ve fedakarlıkla kurdukları, bugün 89. Yılını kutladığımız Cumhuriyet, büyük bir başarının ve azmin bir sonucudur.

Bu başarıda Atatürk’ün ileri görüşlülüğünün payı ise çok büyüktür. Atatürk hiçbir şeyi doğmalaştırmamı ş ve “Hayatta en gerçek yol gösterici ilimdir.” diyerek bizlere miras olarak aklın ve ilimin gösterdiği yoldan gitmeyi öğütlemiştir. Yine Mustafa Kemal “Cumhuriye t rejimi demek demokrasi sistemi ile devlet şekli demektir.” diyerek Yeni Türkiye Devleti’nin bir kişi ya da kişilerin değil, halkın devleti olduğunu vurgulamıştır.

Şimdi baktığımız zaman, bu güzel Cumhuriyet bizlere onurlu bir yaşam kazandırdı. Milletler ailesinin gururlu bir ferdi olarak hayatımızı sürdürme şansına sahip olduk. Bu Cumhuriyet bize evler verdi, bize üniversiteler kazandırdı. Bir fabrikası olan ülkeyi fabrikalarla donattı, çökmüş, yanmış bir memleketi imar etti, okullar, hastaneler verdi. Şehirlerimizi büyüttü, yollar açtı, suyu toprakla buluşturdu, barajlar kurdu. Bu güzel cumhuriyet boşa akan derelerden önce elektrik çıkardı, sonra o elektriği köylerle buluşturdu, istihdam ve zenginlik yarattı.

OECD verilerine göre 1923 yılında bu ülkenin nüfusu 13 milyon 877 bin kişiydi. Kişi başına düşen gelir sadece 712 dolar. 1938 yılına gelindiğinde nüfus 17 milyon 16 bin kişi oldu. Kişi başına düşen gelir %242’lik bir artışla 1724 dolara çıktı. İşte yokluğun ortasında varlık yaratan, bu fakir milleti bir zenginlik yolculuğuna çıkartan Cumhuriyet budur. Atatürk’ün deyişiyle “Cumhuriye t kimsesizlerin kimsesidir.” Cumhuriyet fazilettir.

Cumhuriyet büyük idealler kurdu. Kadın ve erkek eşitliği, laik devlet sistemi, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirmek, çağdaş bir eğitim sistemi, çağdaş bir yaşam şekli, çağdaş medeniyetlerin dahi üstüne çıkma iradesi bizim cumhuriyetimizi n ve milletimizin iradesidir.

Biz bu ülküden asla vazgeçemeyiz. Bu cumhuriyetin eksikleri vardır ama bu eksiklikleri gidermek de ancak daha güçlü bir Cumhuriyet daha iyi işleyen bir demokrasi ve cumhuriyet ideallerinin daha güçlü bir şekilde yaşanması ile mümkün olur.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Atatürk olmak üzere bize Cumhuriyet’i armağan eden bütün kahramanlarımız ı rahmet ve şükranla anıyor, onların aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyoruz. Türk milletinin bayramını kutluyoruz.

Saygı ve sevgilerimizle…

Share This Article

Related News

10 kasım ile ilgili şiirler
18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri
23 Nisan Kutlu olsun… Bırakın çocuklar konuşsun

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.