Wednesday, Sep. 18, 2019

19 Mayıs 1919 günü Gazete Manşetleri ve Haberleri

Written By:

|

12 Şubat 2012

|

Posted In:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bugün, yaşadığımız şu günlerde 19 Mayıs günü tarihte yarattığı o büyük yankıyı yok etmek isteyen Atatürk düşmanlırına o günü tekrar hatırlatmak istiyoruz.

Osmanlı artık kendi paçasını kurtarmaya çalışan bir padişahın içine düştüğü o günlerdeyok olmaya yüz tutmuştu. Halk perişan ve yoksuldu. Herkez kendi gemisini kurtarmaya çalışıyor Vatan ın toprağını parsel parsel, şehir şehir , yöre yöre satılıyor peşkeş çekiliyordu. Halk üzgün ancak elinden bir şey gelmiyordu. İngilizler İstanbul yönetimini ele geçirmiş perde arkasından yönetiyor ve yönlendiriyordu.

 

 

Mustafa Kemal o karmaşada  Samsundan direnişi başlatmak için Bandırma Vapuru ile İstanbul dan yola çıktı. İngilizler nasıl olsa Karadeniz de batar diye kaideye bile almamışlardı. Yolculuk boyunca Mustafa Kemal bir an olsun bile umudunu yitirmedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye nin doğuşunun ilk günü ve Kurtuluş Savaşı için atılan ilk adım işte o gün Osmanlının küllerinden bir Millet uyandı. Türkiye de bir paşa o gün mücadelenin ilk adımını atmıştı. Artık dağlar , taşlar , denizler daha bir coşku ve heybeti ile Mustafa Kemalı karşıladı. Verilen mücadelede Mustafa Kemal halkın desteği ve iman gücü ile galip çıktı. Bu Vatanı kurtardı Türkiye Cumhuriyeti ni kurdu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bizler için yeniden doğuş, varoluşumuzun dönüm noktası olan 19 Mayıs önem ve mânâ açısından Türkiye’nin doğum günüdür. Mustafa Kemal bu önemli günü gençlik ve spor bayramı olarak ölümsüzleştirdi. 19 Mayıs ta doğan bu ülkeyi tıpkı o günler gibi yok etmek isteyenler önce Mustafa Kemal Atatürk ü karalamakla işe başladılar. Milli bayramları da kaldırıp ülkeyi yok etmek isteyen aynı düşmanlar ve gaflet içinde olanlar ile bölmeye yok etmeye çalışıyorlar. Ancak, Mustafa Kemal ATATÜRK Cumhuriyeti  o kadar sağlam bir temel üstüne kurmuştur ki kimsenin gücü yıkmaya  yetmeyecektir.

 

 

 

 

 

 

 

Sarsılacağız , üzüleceğiz , yıpranacağız ama kimse yok edemeyecek ne bu güzel ülkeyi , Cumhuriyeti. Atatürk sevgisi var oldukça ilelebet baki kalacaktır.

 

Share This Article

Related News

Mustafa Kemal Atatürk’ün Kullandığı İmzanın Az Bilinen Hikayesi
Mustafa Kemal Atatürk’ün Nüfusa Kayıtlı Olduğu Şehir Neresidir?
10 kasım ile ilgili şiirler

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(2) Readers Comments

  1. Mehmet Akça
    12 Şubat 2012 at 16:53

    19 Mayıs 1919 Günü Gazete Manşetlerinde Atatürkün Kurtuluş Savaşı ve Samsuna gidişi hakkında bilgi veriyor. Gazete Manşetleri...

  2. AYKUT
    19 Mayıs 2014 at 11:41

    BUGÜN HALA OSMANLI SEVDASIYLA YANAN GERZEKLERE GÜLÜYORUM OSMANLI 1450-1600 YILLARI ARASI GÜÇLÜYDÜ İLERKİ ZAMANLARINDA BOĞAZINA KADAR BORCA BATMIŞ HASTA ADAMDI OSMANLIYI ÜSTÜN GÖRENLER ÜMMET OLMAYI MAHARET GÖREN GERİZEKALILARDIR ÖZGÜR BİREY OLMANIN KIYMETİNİ ANLAYAMAZLAR ONLAR KÖLE OLMAYI TERCİH EDERLER

Leave A Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.