Monday, Apr. 16, 2018

18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı

Written By:

|

05 Mart 2012

|

Posted In:


18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı 

Osmanlı Devleti, 1914-1918 yılları arasındaki Birinci Dünya Savaşı’nda İttifak Devletleri Olan Almanya ve Bulgaristan’ın yanında yer aldı. İngilizler ve Fransızlar ise, İtilaf Devletleri adı altında bir araya geldiler. İtilaf Devletleri Rus Çarı II. Nicola’nın Bolşevikler Karşısında zor durumda kalması üzerine Rusya’ya yardım etmek amacıyla Çanakkale Boğazına girdiler. Ancak ’” Çanakkale Geçilmez!’’ diyen Mehmetçik vardı orada.18 Mart 1915’te Nusret Mayın Gemisi, düşman gemilerini topa tutarak Çanakkale’nin sularına gömdü.

Düşman güçleri bunun üzerine Gelibolu, yarımadasına asker çıkardılar. Savaşçı bir ulus olarak bilinen Anzakları da getiren İngilizler, Mehmetçiğin süngüsü karşısında büyük bir yenilgiye uğradılar. Mustafa Kemal’in kumanda ettiği ordular, Avustralya’dan, Yeni Zelanda’dan getirilen askerleri Arıburnu, Anafartalar, Conkbayırı cephelerinde yenerek büyük zafer elde ettiler. Bu savaşlar dünyanın en zorlu, en kanlı mücadelesidir.253.000 askerimiz şehit düşmüştür

Bu topraklar için seve seve ölüme giden şehitlerimiz için ‘’Çanakkale Şehitler Abidisi’’dikildi.’’Çanakkale Geçilmez.’’ sözü altın harflerle tarih sayfalarına yazıldı. Topraklarımızda; ne aradıklarını, niçin geldiklerini bilmeden ölen düşman askerleri için Atatürk ‘’Topraklarımızda yatan bu askerler bizim konuklarımızdır, rahat uyusunlar.’’ diyerek ne denli hoşgörülü bir komutan olduğunu dünyaya gösterdi. Çanakkale zaferiyle İstanbul işgalden kurtuldu. Yardım gitmeyince Rusya’da Çarlık rejimi yıkıldı. Mustafa Kemal, Türk ve dünya kamuoyuna adını duyurdu.

18 Mart Çanakkale Zaferi ile İlgili Yazı-2

http://www.ataturkum.info/18-mart-canakkale-zaferi-ile-ilgili-yazi-2.html

Share This Article

Related News

10 kasım ile ilgili şiirler
18 Mart Çanakkale Zaferi Şiirleri
23 Nisan Kutlu olsun… Bırakın çocuklar konuşsun

About Author

admin

Mustafa Kemal Atatürk'e gönülden ve akıldan bağlı bir grup genciz. Amaçlarımız arasında yüce Atatürk'ün gerçek varlığının ortaya çıkması ve Atatürk'ün Türk Milleti tarafından daha iyi tanınmasını sağlamaktır. Yolumuz Kemal Atatürk'ün yolu,ışığımız rehberimiz varlık sebebimiz O'dur.

(8) Readers Comments

 1. eda
  11 Mart 2012 at 13:49

  ÇOK TEŞEKÜR EDERİM ÖDEVİM İÇİN ÇOK İYİ OLDU :)

  • Ali Hıdır
   11 Mart 2012 at 23:17

   18 Mart Çanakkale Zaferi Ile İlgili Yazının işinize yaraması bizi mutlu etti. Derslerinizde başarılar diliyorum.

   • cemre
    15 Mart 2012 at 16:13

    önemli değil teşekkürler

  • dilan
   19 Mart 2012 at 16:06

   keşke benim ödevim olsaydı b oklda oğle oklda kalcm ve bn yazcam

 2. hrgfk
  15 Mart 2012 at 16:12

  Tarihi şan ve şerefle dolu olan Türk milleti, Mehmetçik yine büyük bir zafer kazandı. Hem de yardım için insanlarla savaştığını unutacak kadar, düşmanını dostu olarak görecek kadar büyük insanlık dersleriyle… Kısacası Çanakkale, tarihi san ve şerefle dolu olan bir ulusun kazandığı son zaferlerden biridir. Bu zaferin adı Çanakkale, mimarı Mehmetçik, temsilcisi de Tük milletidir.

 3. hilal
  19 Mart 2012 at 16:36

  ÇOK TEŞEKKÜRLER ÖDEVİM İÇİ BANA ÇOK LAZIM OLDU :) :)

 4. sevgi
  19 Mart 2012 at 17:08

  çok çok teşekkür ederim ödevim için çok gerekliydi vikipedi den daha iyi

 5. murat
  21 Mart 2012 at 12:53

  mehmetcık olmasaydı bız bu ulkede olmucaktık ıngılızlerın kopegı olacaktık NE MUTLU TURKUM DIYENE!!!

Leave A Reply

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir